17
2020
2011-04-05

Posadzą kolejne „dęby katyńskie”


W zeszłym roku w Sokołowie Podlaskim rozpoczęło się sadzenie Alei Pamięci pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Wkrótce przybędą nowe drzewa.

Podczas uroczystości w czerwcu ubiegłego roku posadzono dziesięć dębów, upamiętniających dziesięciu oficerów związanych z powiatem sokołowskim, a zamordowanych przez NKWD.

Każdy ma opiekuna
- W tym roku 11 maja zostaną posadzone kolejne. Aleję Pamięci utworzą 34 dęby Sokołowian oraz dwa dęby pamięci śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii. W uroczystości ich sadzenia wezmą udział sokołowskie szkoły, instytucje, świat kultury, ś biznesu – informują organizatorzy uroczystości. - Każdy dąb będzie miał swojego opiekuna. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16 Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza w intencji pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Po mszy uczestnicy przejdą na błonia Konkatedry N.M.P, gdzie rozpoczną się uroczystości sadzenia dębów.

Będzie publikacja
- Zwieńczeniem prac nad tworzeniem Alei Pamięci będzie również publikacja o pomordowanych Sokołowianach. Będzie to cenne źródło informacji o ludziach, którzy nie mają swojego grobu, których szczątki są gdzieś porozrzucane na obcej ziemi katyńskiej – dodają organizatorzy. - Dla każdego Polaka Katyń zawsze będzie symbolem wielkiego zła, jakie wyrządzono naszemu narodowi. Nie zapominajmy zatem o dacie 10 kwietnia, która naznaczyła się również wielką tragedią współczesnej Polski. Tragedia Smoleńska jest świeżą i bolesną raną, która głęboko poruszyła cały naród. Znicz – symbol pamięci niech pojawi się przy każdym dębie Alei Pamięci w Sokołowie Podlaskim. Dajmy przykład naszym dzieciom i młodzieży, pokażmy, że dla nas Polaków pamięć o naszych elitach pomordowanych na Wschodzie jest wieczna.
OPR. B. GONTARZ
FOT. K. MARKUSZ

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Potem przyjdzie jakiś dyrektor i wytnie drzewa bez zezwolenia, tak jak wycięto dziś bez zezwolenia kilka zdrowych i pięknych drzew (trzy świerki, akacja i jesion) na terenie Zespołu Szkół w Dzierzbach. Zrobiono to w trakcie zajęć lekcyjnych dając dzieciom piękny przykład szacunku dla przyrody, gdy przyroda budzi się do życia i zaczyna okres lęgowy. Wcześniej "pod topór" poszło kilka zdrowych Jarzębin, a wszystko dlatego, że obsłudze szkoły nie chce się sprzątać liści, bo przecież trzeba iść po piwo do sklepu.

Pewien obywatel
2011-04-06 10:23:41
Strona 1/1


Dane kontaktowe