17
2020
2017-03-13

„Popiełuszko – apostoł Odwagi” w SOK


W niedzielę 12 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury po raz kolejny publiczność miała okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu Polskiego Teatru Historii z Mikołowa na Śląsku. Tym razem zaprezentowany został muzyczny spektakl o niezwykłej charyzmie i nieugiętej sile wiary błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947 - 1984). Aktorów ze Śląska dzielnie wspierała młodzież z Grupy Teatralnej Preteksty z I LO.

Wszystkich zebranych na czele z licznie przybyłymi przedstawicielami duchowieństwa powitał Dyrektor SOK Marcin Celiński. Poinformował, jakie wydarzenia kulturalne placówka przygotowała na okres Wielkiego Postu, ważny i pod względem religijnym, i kulturowym. Zapraszając do obejrzenia spektaklu Polskiego Teatru Historii przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko, który miał odwagę, żeby bronić prawdy, w testamencie pozostawił nam miedzy innymi słowa „Zło dobrem zwyciężaj”, co dla nas też może być wyzwaniem i wymagać odwagi.

Polski Teatr Historii powstał w 2013 roku. Tworzą go profesjonalni aktorzy, ludzie z pasją i zaangażowaniem, dla których ważne są wartości patriotyczno-chrześcijańskie. Pragną oni przez sztukę propagować te wartości i upowszechniać wiedzę na temat historii Polski, wspierając rodziny i wychowawców w dziele rozwijania u młodego poczucia tożsamości narodowej.

W tę misję Teatru doskonale wpisuje się sztuka „Popiełuszko – apostoł Odwagi”. Widzowie poznają węzłowe wydarzenia z życia bohatera takie jak między innymi decyzja pójścia do seminarium, dramatyczny pobyt w wojsku, zaangażowanie w pracę z młodzieżą, duchowa opieka nad robotnikami z „Solidarności”, zaangażowanie w pokojową obronę praw człowieka w PRL, sprawowanie Mszy św. na OOjczyznę, męczeńskaśmierć z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Przypomniane zostały fragmenty poruszających homilii księdza Jerzego. Przedstawiony też został mechanizm działania aparatu represji komunistycznej władzy w PRL. Muzyczna forma spektaklu, przemyślana choreografia i wykorzystanie multimediów czyni go atrakcyjnym w odbiorze, szczególnie przez młodych widzów. Przedstawienie poruszyło i wzruszyło licznie sokołowską publiczność, która podziękowała aktorom wielkimi brawami. Rozległy się one nie od razu, tak jakby zebrani chcieli jeszcze trwać w skupieniu i zamyśleniu.

Dyrektor Celiński podziękował za tak pięknie opowiedzenie na nowo historii życia bohaterskiego kapłana. Wyraził nadzieję, że będzie to dla widzów dobra lekcja na Wielki Post, wskazująca kierunek życia i pozwalająca odczytać coś dla siebie. Wyraził też wdzięczność, że Polski Teatr Historii pokazuje świat prawdziwej sztuki i jest nośnikiem wartości, czego we współczesnym teatrze coraz mniej.
Warto podkreślić, że sala widowiskowa Sokołowskiego Ośrodka Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca.FOT. Paweł Kryszczuk SOK
J.O.

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Świetne przedstawienie.

kL
2017-03-15 21:39:18
Strona 1/1


Dane kontaktowe