7
2019
2018-04-06

Ponad 14,5 mln zł na scalenia dla Powiatu Sokołowskiego


W poniedziałek 26 marca wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz Starosta Powiatu Sokołowskiego Leszek Iwaniuk podpisali umowy na dotacje prac scaleniowych na terenie gminy Sabnie.

Stuprocentowe dofinansowanie niewymagające wkładu własnego ze strony samorządu otrzymały dwa złożone przez powiat projekty. Pierwszy – na scalenia gruntów w miejscowości Kolonia Hołowienki, drugi – obejmujący teren Sabni, Stasina i Grodziska. Dofinansowanie w ramach PROW 2014-2020 w kwocie ponad 14,5 mln zł pozwoli uporządkować grunty na łącznym obszarze 1400 ha.

Do tej pory działki będące w posiadaniu wielu rolników z gminy Sabnie były małe, rozproszone, o nieregularnym kształcie i niejednokrotnie – z trudnym dojazdem. Ciężko było pracować na nich dużymi maszynami rolniczymi. Prowadzenie upraw w takich warunkach było nieefektywne i hamowało rozwój gospodarstwa. Generowało też wiele dodatkowych kosztów.

Powyższym problemom mają zapobiec prace scaleniowe. Dzięki nim wiele małych pól uda się połączyć w większe, łatwiejsze w uprawie. Wydzielenie nowych działek pozwoli również na poprowadzenie dogodniejszych dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych. Planowany jest remont ok. 20 km dróg już wytyczonych oraz budowa ok. 2 km nowych. Przy okazji na terenie objętym pracami scaleniowymi uregulowane zostaną stosunki wodne.

Rozpoczęcie prac planowane jest na drugą połowę 2020 r., a ich zakończenie na rok 2023.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2016 r. powiat sokołowski dostał podobne dofinansowanie dotyczące prac scaleniowych na terenie miejscowości Łuzki i Czekanów (gmina Jabłonna Lacka) na kwotę 14,7 mln zł. Obecnie trwają tam prace przygotowawcze polegające na pomiarach geodezyjnych i opracowaniu dokumentacji technicznej.

Katarzyna Dybowska
Fot. powiat-sokolowski.pl
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Park Przemysłowy, RiT i scalenie to to samo , propaganda podobna do tłumaczenia przez Macierewicza tragedii smoleńskiej

mieszkaniec
2018-04-11 09:50:09
Strona 1/1


Dane kontaktowe