17
2020
2019-11-08

Ponad 11,5 tys. zł na renowację nagrobków


Tegoroczna kwesta przeprowadzona przez wolontariuszy na sokołowskich cmentarzach była wyjątkowo udana. Przez cały dzień 1 listopada udało się zebrać kwotę 11.532,02 zł, 7,37 euro,
10 pensów i 5 centów litewskich. To suma bardzo zbliżona do tej, którą udało się zebrać rok temu. 


Działający przez 15 lat Komitet "Memoria" po złożeniu wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego, w grudniu 2013 roku przekształcony został w Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami Sokołowskich Cmentarzy "Memoria". Stowarzyszenie działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim i od lat organizuje kwesty na cmentarzach przy ul. Chopina i ul. Bartoszowej.

Tegoroczna jednodniowa zbiórka okazała się bardzo udana. Mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego, powiatu oraz osoby przyjezdne nie szczędziły grosza. Wolontariuszom dopisała także pogoda, która tego dnia była nad wyraz słoneczna. Wśród osób kwestujących znaleźli się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, nauczyciele i uczniowie sokołowskich szkół.

Za zebraną kwotę prawdopodobnie uda się odrestaurować jeden z pomników na cmentarzu przy ul. Chopina. O tym, który to będzie pomnik, okaże się po rozmowach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Być może wybór padnie na nagrobek mieszkanki Sokołowa Wacławy Ilczuk, nauczycielki tajnego nauczania. Mimo że nagrobek nie jest wpisany na listę zabytków, można go odrestaurować. Stowarzyszenie bowiem dba również o nagrobki osób związanych z lokalną historią, działaczy społecznych i osób zasłużonych.

W 2018 r. Stowarzyszenie wykonało prace renowacyjne w części pomnika rodziny Walczuków. Było to możliwe dzięki 100-procentowemu dofinansowaniu od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Drugą część nagrobka odnowią potomkowie rodziny.


KDC
Fot. MBP w Sokołowie Podlaskim
(Pracownicy MBP podczas prac porządkowych na cmentarzu przy ul. Chopina)


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe