17
2020
2014-07-13

Polsko - niemiecka wymiana młodzieży


11 czerwca szesnastu uczniów I LO im Marii Skłodowskiej – Curie pod opieką Ewy Artych, Moniki Jeżowskiej  oraz dyrektora Marcina Celińskiego wyruszyło w długą drogę  do Neustadt am Rübenberge, miasta  położonego w Dolnej Saksonii, 30 km od Hanoweru.

Po prawie 14 godzinach podróży dotarli na miejsce, gdzie  zostali ciepło powitani przez niemieckich kolegów oraz goszczące ich rodziny. Uczniowie  oraz nauczyciele Gimnazjum KGS Neustadt zaangażowani w zorganizowanie wymiany przygotowali dla sokołowskich uczniów bardzo ciekawy,  pełen atrakcji program.

Uczennice LO relacjonują: "W czwartek  powitał nas w murach szkoły dyrektor KGS Neustadt  Herwig Dowerk oraz jego zastępca Tobias Hunfeld.  Następnie mogliśmy obejrzeć pracownie,  dowiedzieć się więcej  o funkcjonowaniu szkoły, wziąć udział w zajęciach integracyjnych. Po wspólnym obiedzie  zwiedzaliśmy miasto Neustadt.  Pierwszy dzień naszego pobytu w Niemczech zakończył wieczór polski, podczas którego   uczniowie I LO zaprezentowali film o Sokołowie  oraz  życiorys i osiągnięcia patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie.   
W piątek  uczestniczyliśmy w lekcjach oraz warsztatach historycznych.   Sobotę spędziliśmy w stolicy Dolnej Saksonii – Hanowerze. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Nowy Ratusz,  ruiny kościoła Aegidienkirche, które są Miejscem Pamięci Ofiar Wojen i Przemocy oraz Herrenhäuser Gärten -  jedne z najpiękniejszych ogrodów na terenie  Niemiec.  
Niedzielę spędzaliśmy z rodziną goszczącą.  Niektórzy z nas byli  tego dnia na wycieczce w Hamburgu, inni odpoczywali nad największym  jeziorem północnych Niemiec  - Steinhuder Meer.
Poniedziałek dostarczył nam wielu  mocnych wrażeń, byliśmy   bowiem w parku rozrywki Heidepark Soltau. Mogliśmy przejechać się najszybszą i największą kolejką górską w Europie Collossos, kolejkami typu rollercoster.  To był dzień  pełen emocji i dobrej zabawy!!!
Kolejnego dnia wyruszyliśmy do najmniejszego kraju związkowego Niemiec – Bremy. W Bremie zachwyciło nas Stare Miasto, a w szczególności gotycki ratusz z XV wieku, posąg Rolanda bohatera  średniowiecznej „Pieśni o Rolandzie”, wąskie uliczki Dzielnicy Rybackiej Schnoor.
Ostatni dzień pobytu był także pełen atrakcji. Po zajęciach pojechaliśmy do Parku Dinozaurów w Münchehagen. Następnie pojechaliśmy do Loccum, gdzie zwiedzaliśmy założony w 1163 roku klasztor Cystersów. Ostatnim punktem programu był wspólny grill.
Przeżyliśmy 9 niezapomnianych dni, przepełnionych wizytami w pięknych miejscach i poznawaniem niemieckiej kultury. Mieliśmy okazję nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Mimo tak napiętego planu, mieliśmy mnóstwo czasu, by naprawdę zżyć się z nowo poznanymi osobami. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy.
9 dni minęło niczym kilka chwil. Dzięki zaangażowaniu obu stron udało się nawiązać współpracę partnerską między naszym liceum i szkołą w Neustadt.  W wrześniu 2014 roku, podczas jubileuszu czterdziestolecia istnienia szkoły KGS Neustadt   zostanie   podpisana umowa partnerska między naszymi szkołami.
Spotkanie  młodzieży w Neustadt zostało w części dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne spotkanie z nowymi przyjaciółmi, które tym razem odbędzie się w Polsce. Dziękujemy za ten wspaniały czas!
Monika Jeżowska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe