17
2020
2018-05-23

„Polska jest jedna”


Pod takim hasłem od połowy kwietnia w całym kraju trwają spotkania otwarte parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Polakami. Do lipca odbędzie się ich ok. 700.

W niedzielę 20 maja parlamentarzyści PiS odwiedzili między innymi Sterdyń, gdzie wyborcy licznie zgromadzeni w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu mieli okazję do rozmowy z senatorem Waldemarem Kraską i posłem okręgu warszawskiego Jarosławem Krajewskim. Aktywny młody polityk z uniwersyteckim wykształceniem politologicznym od 2006 roku był przez trzy kadencje radnym m.st. Warszawy, a w 2015 z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu.

W parlamencie jest członkiem komisji: Finansów Publicznych; Administracji i Spraw Wewnętrznych; Edukacji, Nauki i Młodzieży; do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

W Sterdyni poseł mówił o realizacji programu wyborczego i niektórych sukcesach obecnego rządu: w dziedzinie polityki prorodzinnej i działań na rzecz poprawy demografii, poprawy finansów publicznych, walki z patologiami takimi jak mafia paliwowa czy wyłudzenia podatku VAT, wzroście PKB 94,5%, znaczącym spadku bezrobocia, obniżeniu wieku emerytalnego, zniesieniu obowiązku wysyłania do szkoły sześciolatków, zwiększeniu liczby komisariatów policji, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, wprowadzeniu podatku bankowego, i w najbliższej perspektywie – podatku od sklepów wielkopowierzchniowych (były w tej dziedzinie utrudnienia ze strony Komisji Europejskiej), wolnej konkurencji w handlu.

Przypomniał szereg obietnic złożonych ostatnio przez premiera Morawieckiego, a odnoszących się do rodzin, osób niepełnosprawnych, drobnych przedsiębiorców, naprawy dróg lokalnych. Obietnice mają być zrealizowane w ciągu najbliższych miesięcy. Zaznaczył, że minione 2,5 roku to dopiero początek drogi naprawy państwa po rządach poprzedników.

W tym kontekście wiele miejsca poświęcił aferze Amber Gold. Podsumowując stwierdził, że przesłuchano ponad 100 świadków, kilkanaście zawiadomień zostało skierowanych do prokuratury, pozostało jeszcze 20 świadków i do końca roku Komisja przedstawi raport.

Nie zabrakło krytyki poprzedniego rządu - mówił o nieprawidłowościach, parasolu ochronnym wobec ludzi nieuczciwych, licznych zaniechaniach odpowiednich służb przy wyprowadzaniu pieniędzy z budżetu jak i kieszeni Polaków.

„Nie żyliśmy w państwie prawa, to było państwo teoretyczne” - stwierdził. Wielokrotnie słowa gościa były nagradzane brawami. Obaj parlamentarzyści apelowali, że Polska potrzebuje porozumienia, a nie konfliktów. Można mieć różne poglądy, ale warto i trzeba rozmawiać.

Krótkie wystąpienie miał też senator Kraska i Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska. Oboje mówili przede wszystkim o problemach z drogami powiatowymi na terenie gminy Sterdyń. Przypominali, że były zaległe pieniądze na tzw. powodziówki, że Starosta Sokołowski nie zgłaszał informacji o potrzebie remontu dróg na terenie niektórych gmin. Wyrażali też przypuszczenie, że to z powodu innych sympatii politycznych włodarzy. „Drogi nie są polityczne, służą wszystkim ludziom” – stwierdziła wójt Sikorska.

Był też czas na pytania. Apelowano o zmiany w ustawie o ustroju rolnym w celu ułatwień w nabywaniu przez młodych rolników ziemi, o uszczegółowienie przepisów dotyczących swobodnej działalności gospodarczej. Mówiono o potrzebie przekazywania prawdziwej wiedzy historycznej i wychowania patriotycznego. Wielu zebranych wyrażało swoje poparcie dla obecnego rządu, pytano o rozliczenie polityków poprzedniej ekipy. Okazało się, że czas przewidziany na spotkanie jest za krótki. Polityk obiecał przekazać pytania odpowiednim ministrom.
 

J.O. 
Fot. K.D.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe