40
2019
2013-01-25

Półmetek kadencji


Sytuacja w sokołowskim starostwie i zarazem w radzie powiatu jest bardzo dynamiczna. W środę 16 stycznia odwołano przewodniczącego rady, a już w czwartek, 17 stycznia odbyła się ważna, o sporym ciężarze gatunkowym konferencja, na której podsumowano półmetek kadencji samorządu 2010-2014.
Do Sokołowa przyjechał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, posłowie Jacek Kozaczyński i Marek Sawicki, wójtowie, a także szefowie zakładów i jednostek, przedsiębiorcy.  – Jesteśmy na półmetku kadencji. Uważam, że mimo wielu trudności napotykanych w codziennej pracy, to był czas ambitnych celów, nowych pomysłów na wykorzystanie funduszy oraz intensywnej promocji powiatu. Uzyskaliśmy największą w historii powiatu ilość realizowanych inwestycji i projektów, a także wiarę że dynamiczny rozwój powiatu jest możliwy, nawet w dobie kryzysu – powiedział starosta Leszek Iwaniuk, witając zaproszonych gości. I dodał: - Lata 2011-2012 były trudnym okresem dla wszystkich samorządów. Powiat sokołowski w tym okresie zrealizował jednak wiele inwestycji poprawiających i podnoszących standard życia mieszkańców. Zarząd pozyskał ponad 29 mln zł środków zewnętrznych – z dumą stwierdził starosta.
Mówiąc o projektach unijnych wicestarosta Marta Sosnowska stwierdziła, że powiat pozyskał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego 7,5 mln zł oraz 750 tysięcy euro, co stanowi prawie 90 procent wartości projektów unijnych. – Ważnym projektem jest „Rozwój e-usług w powiecie sokołowskim” realizujemy go w partnerstwie z ośmioma gminami: Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Sabnie, Sterdyń, Repki i Korczew (pow. siedlecki). Chcemy uruchomić elektroniczne usługi publiczne dla mieszkańców i przedsiębiorców – powiedziała M. Sosnowska.

W ostatnich dwóch latach zarząd powiatu przystąpił do realizacji 24 projektów miękkich, skierowanych do powiatowych jednostek organizacyjnych, pracowników gmin, uczniów. Łączna ich wartość to prawie 6 mln zł. Dzięki temu powstały nowe pracownie lekcyjne, siłownie, gabinety psychologa i pedagoga oraz nowoczesna sala konferencyjna w PUP.
– Duże środki przeznaczono na remonty i modernizację podległych placówek oświatowych, między innymi w Zespole Szkół im. Jana Pawła II, w Zespole Szkół Nr1 i LO w Sokołowie Podlaskim – stwierdziła w swoim wystąpieniu wicestarosta.
O tym, że sytuacja finansowa sokołowskiego szpitala jest trudna nie trzeba nikogo przekonywać. – Powiat co roku przekazuje wsparcie finansowe dla SP ZOZ z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratującego życie i zdrowie.
W ostatnich dwóch latach w formie dotacji i pożyczki przekazaliśmy dwa miliony złotych – mówiła M. Sosnowska.
Podczas konferencji informowano o działaniach, które są prowadzone przez powiat, a związane były ze sportem i kulturą, edukacją i nauką. O inwestycjach związanych z drogownictwem mówił członek zarządu powiatu Tadeusz Mróz. Poinformował, że w ciągu dwóch lat zarząd przeznaczył na ten cel około 17 mln zł. Oprócz środków własnych pozyskiwano je od ministerstw, marszałka województwa, wojewody, a także współfinansowano razem z gminami. – Wybudowaliśmy 30 km nowych dróg, 2 nowe mosty, 200 km odkrzaczonych dróg, 7 km odnowionych i oczyszczonych rowów, 26 km obniżonych poboczy oraz 2,5 km chodników – mówił z dumą T. Mróz.
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski chwalił samorząd sokołowski za działania związane ze zdobywaniem środków zewnętrznych. Powiat sokołowski mimo trudnego okresu, wypada dobrze na tle innych samorządów.
– To teraz należy inwestować, teraz należy budować. Później możliwości sięgania po środki unijne będzie mocno ograniczona – mówił J. Kozłowski. I dodał: - Ten rok jest rokiem rodziny i pracy, te dwie wartości są najważniejsze. O tym muszą pamiętać wszystkie gminy.
Po zakończeniu konferencji, mimo mrozu i opadów śniegu goście wraz z samorządowcami uroczyście otworzyli dwie drogi (Rytele Wszołki – Rytele Święckie i Repki – Rogów oraz most na rzece Buczynce w Wólce Rytelskiej. Środki finansowe pochodziły z budżetu powiatu, gmin i Wojewody Mazowieckiego.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

ola lala Samochwała w kącie stała.................Jakz dynamika szczególnie w obsadzaniu stołków swoimi.

jp
2013-01-26 13:56:35
Strona 1/1






Dane kontaktowe