17
2020
2014-10-22

Pokaz polowy w Czortkach


Około 200 osób wzięło udział w pokazie polowym zorganizowanym na terenie gospodarstwa rolnego Celiny i Wojciecha Krasnodębskich w Czortkach (gm. Jabłonna Lacka). Pokaz odbył się w niedzielę, 12 października. 

Od godziny 13:00 prezentowane były poletka demonstracyjne kukurydzy. Odbyła się także prezentacja nowości odmianowych w uprawie na ziarno, zbiór oraz ocena plonowania mieszańców kukurydzy. 
 
Przedstawiciele firm Pioneer, KWS i Limagrain, zajmujący się hodowlą i produkcją najwyższej jakości nasion rzepaku i kukurydzy, bardzo dokładnie omawiali nowości odmianowe kukurydzy. Uczestnicy pokazu mogli porównać dojrzałość ziarna, kształt kolb, grubość rdzenia oraz to co najbardziej interesuje producenta kukurydzy: plonowanie oraz wilgotność poszczególnych odmian. Dużym zainteresowaniem cieszyła się odmiana kukurydzy 530 FAO, gdzie w polskich warunkach klimatycznych zalecane są odmiany o wczesności do 300 FAO.
 
Na pokazie nie zabrakło również omówienia bardzo ważnego zagadnienia w uprawie kukurydzy dotyczącego omacnicy prosowianki, która z roku na rok wyrządza coraz więcej szkód. Charakterystycznym efektem działania są połamane łodygi kukurydzy, niekiedy powodujące przewracanie się całych roślin, które uniemożliwiają  zbiór; ponadto wpływa negatywnie na plon oraz sprzyjaja porażeniu grzybami. Dlatego bardzo ważny jest monitoring tego szkodnika. Firma Pioneer zaprezetnowała na pokazie pułapkę świetlną , służącą do obserwacji wylotu omacnicy, która pozwoli w trafny sposób ocenić termin zastosowania oprysku na szkodnika.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja maszyn rolniczych firmy Claas. Każdy z uczestników mógł sam przetestować ciągniki oraz urządzenia rolnicze prezentowane przez tę firmę.
 
Podczas pokazu można było odwiedzić stoiska Przedsiębiorstwa Handlowego "Jacek",  Axan oraz PSB Mrówka. Czas na pokazie umilała „Kapela Wuja Krzycha” oraz smaczne jadło serwowane przez „Garniec Podlaski” z Hajnówki. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników pokazu.
 
KW 

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Ja też byłem, fajny pokaz i gościna. Tylko było nas więcej pewnie ze 300 osób.

janek
2014-10-24 10:11:31

Byłam, fajna impreza:) Polecam.

mery
2014-10-22 19:59:54
Strona 1/1


Dane kontaktowe