18
2019
2014-10-13

Poetyckie wspomnienia o lecie w GOKiS w Sterdyni


W 2002 roku sokołowska polonistka Wiesława Kwiek zainicjowała „Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia”.

Pierwsze odbyły się w Publicznym Gimnazjum nr 2, następne w Sokołowskim Ośrodku Kultury, a potem przez kolejne lata ta cykliczna impreza wędrowała po wszystkich gminach naszego powiatu.  X Spotkania… w październiku 2010 roku były zamknięciem cyklu tych niezwykle ważnych dla środowiska lokalnego wędrówek poetycko-krajoznawczych. Na szczęście idea przedsięwzięcia jest kontynuowana przez GOKiS Sterdyń, gdzie we wtorek 30 września miała miejsce impreza „Cztery Pory Roku – Lato Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia”.
Tego dnia do Sterdyni przyjechało kilkudziesięciu recytatorów oraz autorzy wierszy zgłoszonych do konkursu poetyckiego „Dziewięciozgłoskowiec o Lecie”. Reprezentowane były następujące placówki oświatowe: ZS im. Ludwika Górskiego w Ceranowie, Publiczne Gimnazjum w Jabłonnie Lackiej, PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, PSP w Łazowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niecieczy, ZS im. Heleny Mniszek w Sabniach, ZS nr 1 im. K.K. Baczyńskiego, PG nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum Salezjańskie, PSP nr im. Janusza Kusocińskiego, PSP nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, Szkoła Podstawowa im. A. Krzywoń w Sterdyni, Szkoła Podstawowa w Zembrowie oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni. Najczęściej recytowano wiersze Ireny Filipczuk, Franciszka Kobryńczuka i Bożeny Mrozowskiej.  
 
 Po wysłuchaniu recytatorów jury w składzie: Hanna Lecyk – przewodniczący oraz Bogumiła Korbuszewska, Mirosława Rominkiewicz, Bożena Mrozowska i Stanisława Maciak przyznało następujące miejsca: (w I kategorii wiekowej - uczniowie szkół podstawowych klas I – III) I m. - Alicja Suchożebrska z PSP nr 1, II m. - Emilia Mazańska z PSP nr 4, III m. - Jakub Jurczak z SP w Zembrowie. Wyróżnienie otrzymał Kacper Borowy ze szkoły w Niecieczy. W II kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI) I miejsce przyznano Paulinie Krakowskiej z PSP nr 4 w Sokołowie Podlaskim, II - Natalii Rzeszotek z PSP w Ceranowie, III - Indze Tomczuk z PSP nr 4. W III kategorii wiekowej (uczniowie gimnazjów) I miejsce przyznano Roksanie Kurowickiej z Gimnazjum Salezjańskiego, II - Jakubowi Lachowskiemu, III - Julii Kraska (oboje z PG nr 2) . Wyróżnienia otrzymały: Olga Gąsowska z Gimnazjum Salezjańskiego i Natalia Zielińska z GOKiS w Sterdyni. W IV kategorii wiekowej (szkoły ponadgimnazjalne) I miejsce przyznano Klaudii Łach z ZS nr 1.  
 
Podsumowano również konkurs poetycki „Dziewięciozgłoskowiec o Lecie”. Jury w składzie: Franciszek Kobryńczuk – przewodniczący, Danuta Zadrożna i Bożena Mrozowska, po  rozpatrzeniu  12  prac  postanowiło  w  I kategorii wiekowej przyznać  I miejsce Wiktorii Jakubiak za wiersz „Lato", II - Julii Kalinowskiej za „Koniec lata" (obie z PSP w Zembrowie), III miejsce - Oli Maliszewskiej z PSP nr 1 w Sokołowie Podl. (utwór „Wakacje").  Wyróżniono wiersz „Lato na wsi" autorstwa Karoliny Barbary Chomka z PSP nr 1. W kategorii gimnazjów II miejsce przyznano Agnieszce Strus z PG nr 2 w Sokołowie Podl. za wiersz „Lato", III miejsce - Małgorzacie Jaszczuk z gimnazjum w Jabłonnie Lackiej za „Wiersz o lecie". W następnej kategorii I miejsce przypadło Klaudii Hardej z ZS nr 1  w Sokołowie Podl. („Moje Podlasie pachnie"). W IV kategorii wiekowej (osoby powyżej 20 roku życia) I miejsce przyznano Mariannie Popławskiej z Niecieczy („Tamte żniwa") i Elżbiecie  Osipiak ze Sterdynia („Dary lata").
 
Wszyscy uczestnicy obu konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczał Wójt Gminy Sterdyń Czesław Marian Zalewski.  Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Imprezie towarzyszyła wystawa książek autorstwa Bożeny Mrozowskiej i Wiesławy Kwiek. Na święcie podlaskiej poezji nie zabrakło integracji przy herbatce.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe