2
2020
2012-11-16

Poetyckie spotkanie z rodakiem


10 listopada w MGOK w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie z poezją prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka, który pochodzi z nadbużańskich Długich Grzymek.
O randze wydarzenia w Kosowie świadczy fakt, że sala widowiskowa MGOK-u była wypełniona po brzegi, a wśród przybyłych znaleźli się między innymi księża z parafii w Kosowie Lackim i w Ceranowie, burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak, Przewodniczący Rady - Stanisław Kuziak, Zastępca Burmistrza - Longina Oleszczuk, radni powiatowi Jan Godlewski i Tadeusz Mróz, Przewodniczący Rady Gminy Ceranów Zbigniew Felicjańczuk, dyrektorzy szkół. Zebranych bardzo serdecznie powitała dyrektor Ewa Rutkowska i życząc miłych wrażeń przekazała mikrofon szanownemu gościowi.
Franciszek Kobryńczuk, jak na poetę przystało, rozpoczął od malowniczej, chociaż żartobliwej opowieści o stronach rodzinnych, dzieciństwie, patriotycznej przedwojennej szkole i młodych latach. Nie omieszkał wspomnieć też słynnego  sterdyńskiego gimnazjum samorządowego w „hrabiowskim białym domu” i trudnej politycznie powojennej  rzeczywistości, z władzą narzuconą ze Wschodu przez NKWD i UB. Mówił o uwięzieniu go za przynależność do młodzieżowej organizacji niepodległościowej i sześciu latach w więzieniu. Pokrótce zapoznał też słuchaczy z kolejnymi stopniami swojej naukowej kariery na Wydziale Weterynarii SGGW-u i początkami poetyckiej drogi. Wyraził zadowolenie ze współpracy z tutejszymi społecznościami. „Im dłużej żyję, tym tu bardziej chcę wracać, pomagać młodym, żeby dążyli ku słońcu”- wyznał. Wystąpienie profesora zostało przyjęte z ogromną życzliwością przez przybylych. Dalszą część imprezy wypełnił program artystyczny. Kompozycje Marka Kołodziejskiego do wierszy gościa pięknie śpiewali Marzena Radomska–Wujek, Aneta Żochowska, Michał Pieńkowski i Izabela Ratyńska. Wszyscy występujący nagradzani byli wielkimi brawami. Zebrani wysłuchali też wierszy przedstawianych przez samego autora. Były to w większości nowe utwory, przepełnione miłością do przyrody i tradycji, tutejszego krajobrazu i ludzi, z odniesieniami do przeszłości i motywami religijnymi. Swoje wiersze autor  niejednokrotnie wzbogacał komentarzem. Dziękując organizatorom, wyraził  ogromne zadowolenie ze spotkania. Na zakończenie  zebrani mogli kupić tomiki poetyckie Franciszka Kobryńczuka, porozmawiać z poetą i otrzymać serdeczne dedykacje.
Tego dnia otwarto też wystawę fotograficzną „Przebudzenie”, przygotowaną przez Łukasza Jakubika, ucznia LO im. Orła Białego w Kosowie Lackim. Być może usłyszymy jeszcze o tym młodym człowieku, dla którego fotografowanie stało się pasją. „Inspiracją dla mnie jest to, co wokół, a w  fotografii odnalazłem siebie”- powiedział autor zdjęć, dziękując za zorganizowanie wystawy. Sobotnia impreza pokazała, że MGOK w Kosowie Lackim jest ważnym miejscem dla tamtejszej społeczności lokalnej.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe