17
2020
2017-12-05

„Podróże małe i duże” - odsłona druga


W dniach 24-26 listopada  w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie Sokołowie Podl. odbył się IX Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II i Hufiec ZHP Sokołów Podl. im. Janusza Korczaka. Nazwa zlotu nawiązywała do ubiegłorocznego spotkania „Podróże małe i duże”, podczas którego uczestnicy zwiedzali kontynent afrykański. W tym roku zwiedzano Amerykę Północną.

Komendę zlotu stanowili: hm. Grzegorz Nowotniak – komendant, phm. Aneta Nowotniak – z-ca komendanta ds. organizacyjnych i programowych, pwd. Rafał Mikołajewski – oboźny. Komendzie z wielkim zaangażowaniem pomagali: pwd. Marta Mroczkowska drużynowa 100 Sokołowskiej Drużyny Wędrowniczej „IMPULS” oraz dh.Przemysław Mroczkowski nauczyciel w ZSS im.JP II.

W przedsięwzięciu uczestniczyły drużyny harcerskie NS z Węgrowa, Radzynia Podlaskiego, Łosic, Stoku Lackiego, Siedlec, Bełchatowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Oświęcimia, Wirowa, a także z ZSS im. Jana Pawła II w Sokołowie Podl. Sokołowski hufiec reprezentowały również: 33 DH „Avanti”, 13 DH „Cichociemni” im. Elżbiety Zawackiej „Zo” i 44 SDW „Horyzont”.  

Podczas trzydniowej harcerskiej przygody na 150 harcerek i harcerzy  czekało wiele niespodzianek. W piątek wieczorem starsi zlotowicze obejrzeli w Sokołowskim Ośrodku Kultury film „Listy do M 3”, zaś najmłodsi korzystali z Sali Zabaw Yunavi. Dzień zakończył się uroczystym kominkiem. Na to spotkanie przybyły: Teresa Oliwińska - dyrektor I LO, Beata Biernat - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych oraz phm. Marzena Pasik – Skarbnik Hufca. Zebrani w ramach gawędy obejrzeli krótką prezentację o Ameryce Północnej, przygotowaną przez hm. Grzegorza Nowotniaka. W międzyczasie kadra zlotu przebrała się za przedstawicieli krajów Ameryki Północnej: dh. Grzegorz za Meksykanina, dh. Przemek za kowboja, dh. Aneta i dh. Marta wraz z dziećmi za Indianki. Po przedstawieniu postaci rozpoczął się turniej wiedzy o USA, Meksyku i Kanadzie. Reprezentacje drużyn losowały symbole narodowe i dopasowywały do konkretnego kraju. Na kominku nie zabrakło pląsów i harcerskich piosenek, na koniec obrzędowo zawiązano harcerski krąg, a iskrę przyjaźni puściła phm. Marzena Pasik.

Sobota rozpoczęła się wizytą gości z Wioski Indiańskiej „Fort Hantaio”. Ubrani w przepiękne indiańskie stroje zapoznali zlotowiczów ze zwyczajami, obrzędami, tańcami i życiem codziennym Indian, rdzennych mieszkańców Ameryki. Po prezentacji uczestnicy podzieleni na trzy grupy wzięli udział w warsztatach: malowanie twarzy, wykonanie pióropusza, sprawnościowe zabawy indiańskie. Po obiedzie w Restauracji Bulwar zlotowicze realizowali atrakcyjne zadania gry terenowej „Guacamole z tomahawkiem i koltem”, przygotowanej przez 100 Sokołowską Drużynę Wędrowniczą „IMPULS”. Zaliczając kolejne punkty kontrolne rozmieszczone w SOK, Harcówce Szczepu Osiedlowego i na terenie miasta, harcerze wykazali się wieloma umiejętnościami i wiedzą. Wieczorem zlotowicze wraz z opiekunami wzięli udział we Mszy św. w kościele pw. św. Jana Bosko. Ks. proboszcz Stanisław Stachal serdecznie powitał harcerzy, wymieniając miejscowości, z których przybyli.

Kolejną sobotnią atrakcją była andrzejkowa harcoteka prowadzona przez DJ Bartka, który wśród dymu i efektów wizualnych naładował wszystkich pozytywną dawką muzycznej energii. Podczas dyskoteki uczestnicy wymieniali w BANKU zdobyte podczas gry terenowej złoto na watę cukrową.

Zlot zakończył niedzielny apel, podczas którego drużyny otrzymały statuetki oraz upominki: laminatory od Starostwa Powiatowego, czekolady i materiały promocyjne od Burmistrza Miasta oraz pendrivy 16G podarowane przez firmę Edkom.

Jak zapewniają organizatorzy, dla wszystkich były to trzy dni pełne wyzwań, wrażeń i aktywnej zdrowej rywalizacji. „Wszyscy osiągnęli sukces, podnieśli swoją samoocenę i zobaczyli, jak można aktywnie wykorzystać czas wolny. Radość i duma  tak licznego grona uczestników jest bezcenną nagrodą, która przysłania wysiłek i trudy organizacji takiego przedsięwzięcia”.

Organizatorzy składają gorące podziękowania: Panu Andrzejowi Minarczukowi prezesowi OSM Kosów Lacki, Panu Jackowi Molskiemu właścicielowi PHU SMAK w Żanecinie, Właścicielom Sali Bankietowej „NEON” w Jabłonnie Lackiej, Panu Andrzejowi Kosieradzkiemu- Usługi Stolarskie, Firmie EDKOM – Komputery- Serwis - Sieci.
 

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe