11
2020
2014-07-01

Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej


W niedzielę 22 czerwca w Drohiczynie odbył się festiwal „Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej”. 

Impreza była kolejnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury, którego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno - kulturowej regionu, w jego zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia.
Festiwal zainaugurowała Msza Święta w katedrze drohiczyńskiej, która sprawował i okolicznościową homilię wygłosił ks. dr hab. Tadeusz Syczewski, rektor WSD w Drohiczynie. Pogratulował stowarzyszeniu pomysłu zorganizowania takiego święta. Odwołując się miedzy innymi do słów piłkarza Roberta Lewandowskiego, który niedawno  powiedział: „Nie wstydzę się Jezusa. On jest moją mocą i siłą w codziennym życiu”, zaapelował o dawanie odważnego świadectwa wiary, co w dzisiejszym świecie często nie jest łatwe. Po zakończeniu Mszy św. barwny korowód przeszedł  nad Bug, gdzie ZPiT Sokołowianie przedstawił program obrzędowy związany z Kupalnocką.
Następnie na scenie plenerowej krótkie programy zaprezentowały: ZPiT Sokołowianie, Kapela Ludowa „Sterdyniacy”, ZPiT „Węgrowianie”, Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” z Hajnówki, ZPiT „Małe Podlasie” z Siemiatycz, Zespół Śpiewaczy „Gwizdalanki” z miejscowości Gwizdały w gminie Łochów. Deszcz niestety przerwał występ młodzieży ze Studium wokalnego przy MGOK w Kosowie Lackim i solistom chóru z Kosowa. Nie wystąpiła też Orkiestra Dęta OSP z Liwa i Miejski Chór z Siemiatycz. Wśród licznie zgromadzonej publiczności był biskup – senior Antoni Dydycz, który dziękując za piękną inicjatywę podkreślił znaczenie kultury dla rozwoju człowieka, zaznaczając, że to, co szokuje nie jest kulturą, która ma przecież radować, kształcić i wychowywać. 
O swoim wsparciu zapewnił organizatorów ordynariusz drohiczyński Tadeusz Pikus, który przybył tuż po ulewie. Wtedy też Chór Seniora „Jesień” z Drohiczyna i ZPiT „Węgrowianie” spontanicznie wystąpili przed sceną z programem integrującym artystów i publiczność.
Impreza okazała się atrakcyjną formą spędzenia niedzielnego popołudnia w otoczeniu pięknej nadbużańskiej przyrody i zabytków prastarego Drohiczyna. Towarzyszyły jej stoiska wystawiennicze podlaskich twórców. Organizatorzy, zadowoleni z udanego przedsięwzięcia, zapraszają na podobne spotkanie w tym samym miejscu za rok. 
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe