17
2020
2018-05-30

Pobiegli śladami Księdza Brzóski


W środę 23 maja odbył się VI Bieg Niepodległości Śladami Księdza Brzóski. Trasę od Łukowa przez Siedlce aż po Sokołów Podlaski, liczącą w sumie 67 kilometrów pokonało 115 uczestników.

Sztafeta odbywa się co roku w rocznicę stracenia ks. gen Stanisława Brzóski i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego. Sztafeta jednoczy młodzież ze szkół noszących imię bohatera powstania styczniowego w Łukowie, Siedlcach, Krynkach i Sokołowie Podlaskim. Organizatorami tegorocznej edycji byli: Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Wójt Gminy Wiśniew, Wójt Gminy Łuków, Burmistrz Miasta Łuków oraz Nadleśnictwo Łuków i Nadleśnictwa Sokołów Podlaski. W tegorocznej sztafecie udział wzięli także narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Siedlcach.

Uczestnicy sztafety startują na Placu Narutowicza w Łukowie, a bieg kończą w Sokołowie Podlaskim pod pomnikiem Księdza Brzóski. Po wbiegnięciu na teren naszego miasta biegacze rozwinęli 90-metrową biało-czerwoną flagę i trzymając ją w dłoniach, okrążyli pomnik bohatera.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i zdaniu meldunku Burmistrzowi Bogusławowi Karakuli przez Dyrektora Zespołu Szkół w Krynce Wojciecha Sobolewskiego, złożono kwiaty pod pomnikiem Księdza Brzóski. Dokonali tego: delegacja Samorządu Miasta Sokołów Podlaski z Burmistrzem Bogusławem Karakulą i Wiceburmistrzem Krzysztofem Dąbrowskim, Senator RP Waldemar Kraska, Delegacja Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Panią Prezes Krystyną Matysiak, Delegacja Nadleśnictwa Sokołów i Łuków, Delegacja VI Sztafety Niepodległości Śladami Księdza Brzóski, Delegacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim oraz w imieniu hm. Barbary Wachowicz znicz zapaliła hm. Bożenna Hardej, komendantka Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do sokołowskiej konkatedry, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji ks. gen. Stanisław Brzóski i wszystkich poległych powstańców.

Całość przedsięwzięcia miała finał w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, gdzie uczestnicy sztafety obejrzeli krótkie przedstawienie o patronie szkoły, zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i ugoszczeni poczęstunkiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć po linkiem:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/187,vi-bieg-niepodleglosci.html


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Po co?. Szkoda zdrowia. Najpierw poczytajcie kim był Brzóska i co czynił. Kleru nie słuchajcie.

popo
2018-05-31 20:24:48
Strona 1/1


Dane kontaktowe