43
2019
2012-12-21

Po zdrowie do Starówki


Jabłonna Lacka to druga gmina w powiecie sokołowskim, obok Sabni, która zrezygnowała ze współpracy z SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim. Zdrowie swoich mieszkańców oddała w prywatne ręce.

Teraz opiekę medyczną na terenie gminy pełnić będzie warszawskie Centrum Medyczne Starówka, która swoje przychodnie’ ma także w Sokołowie, Miedznej, Warszawie, Sabniach i po nowym roku także w Jabłonnej Lackiej. Przychodnia przejmie budynek dotychczasowego ośrodka zdrowia. Stosowne dokumenty z urzędem gminy już zostały podpisane.

Prawdopodobnie pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w nowej placówce w styczniu przyszłego roku. Jak zapowiada wójt gminy Wiesław Michalczuk w ośrodku pracować będzie trzech lekarzy. Pacjenci wymagający specjalistycznych badań będą przewożeni do Sokołowa i tam diagnozowani. Bezpłatny przejazd zapewnia przychodnia.

Współpraca niektórych gmin z sokołowskim szpitalem od pewnego czasu nie układała się najlepiej. Wójtowie, a przede wszystkim mieszkańcy byli niezadowoleni z jakości usług medycznych. Narzekali na trudności w dostaniu się do specjalistów, zbyt wąski wachlarz świadczeń, a także nie inwestowanie w infrastrukturę prowadzonych przez siebie obiektów. Jak zapewniają wójtowie gminy nie chcą zarabiać na służbie zdrowia, a pieniądze, które pojawiłyby się w związku z prowadzoną działalnością byłyby inwestowane w remonty i modernizację tych ośrodków. Mieszkańcy gmin są zmęczeni brakiem zainteresowania, deklarują zmiany ośrodków, nawet na prywatne. A utrata pacjentów oznacza jedno – likwidację gminnych ośrodków. Podczas comiesięcznych konwentów czyli spotkań wójtów z powiatu sokołowskiego wielokrotnie mówiono o sytuacji służby zdrowia. Podstawowa opieka zdrowotna to około pół miliona zysku rocznie. Kwota ta jednak rozmywa się w ogólnym budżecie szpitala. Wójtów interesuje przede wszystkim dobro mieszkańców i ich szybki dostęp o lekarzy.

- W Sterdyni już w najbliższym czasie zostanie uruchomiona nowa, prywatna przychodnia. Jej właścicielami są lekarze pracujący obecnie w gminnym ośrodku. Jak mówi wójt Czesław Marian Zalewski istnieje ogromna potrzeba działań mających na celu, aby z chwilą przejścia obecnych lekarzy do nowo budowanej przychodni, budynek ośrodka zdrowia nie pozostał niezagospodarowany. Aby tego uniknąć konieczne jest zatrudnienie przez SP ZOZ w Sokołowie Podl. nowych lekarzy. W przeciwnym przypadku budynek ośrodka pozostanie niezagospodarowany, a SP ZOZ utraci swoją placówkę w Sterdyni. Władze gminy chcą aby w ośrodku zdrowia funkcjonował gabinet rehabilitacji, punkt poboru krwi oraz wprowadzone zostały zapisy na niektóre badania specjalistyczne do uzgodnienia. Już teraz wiadomo, że prawdopodobnie na początku roku 2013 ogłoszony zostanie przetarg na wynajem budynku ośrodka przez dowolny podmiot, który będzie organizował opiekę medyczną dla mieszkańców gminy.

Rozwiązanie problemów związanych z jak najlepszym funkcjonowaniem służby zdrowia w gminach to priorytet władz. Przede wszystkim chodzi jednak o dobro mieszkających tam ludzi.

Leszek Koper

 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Czy ktos zadał sobie pytanie ilu lekarzy przyjmowało w Jabłonnie do tej pory ? -3 a czasami 4. A kto bedzie przyjmował obecnie ? jeden emerytowany lekarz i 2 z doskoku w bliżej nieokreslonych terminach. Przejazd będzie bezpłatny do sokołowa ale dla ilu pacjentów? wszystkich? Do Jabłonny też zostana przywiezieni? Zaraz nie będzie apteki- będzie zlikwidowana. Sabnie - zostanie ten sam lekarz i ... może ktoś z doskoku jeszcze. Poczekajmy chwile. Bo może wójtowie robią kiepski interes? W ZOZie na diagnostyce się nie oszczędzało. Czemu Starówka przegrywa ze swoim POZtem w Sokołowie? Ma niewielu pacjentów w porównaniu do ZOZu, Optimy czy Omegi.

Zamienił stryjek siekierkę na kijek...
2012-12-27 18:45:04
Strona 1/1


Dane kontaktowe