17
2020
2013-05-10

Po "wielkiej wodzie"


Wydaje się, że zagrożenie wielką powodzią minęło. Nie oznacza to jednak, że straty są nieduże, a zalanych terenów niewiele.
W gminach nadbużańskich tj. Sterdyń, Ceranów, Jabłonna Lacka i Kosów Lacki według szacunków zalanych zostało około dwóch tysięcy hektarów pól, lasów i nieużytków.
Przez powiat przeszła już fala kulminacyjna, stan wody na Bugu był przekroczony dosyć znacznie. Uniemożliwiało to otwarcie śluz.
Według Wydziału Zarządzania Kryzysowego sytuacja była dosyć groźna. Woda zalała dużą część upraw rolnych, a także drogi gminne i powiatowe. Najważniejsze, że nie trzeba było ewakuować ludności, budynki zbytnio nie ucierpiały. Tradycyjnie największe zagrożenie podczas powodzi istnieje w gminie Ceranów. Tak było i tym razem, zostało zalanych około 650 ha, podtopionych kilka domków letniskowych i budynków gospodarczych. Z kolei około 350 ha zostało zalanych w gminie Jabłonna Lacka. Obszar zalewowy w gminie Sterdyń wyniósł prawie 300 ha i nie wystąpiły podtopienia budynków. Podobnie było w gminie Kosów Lacki, gdzie pod wodą znalazło się około 280 ha, podtopionych jest sześć budynków gospodarczych.
Powiatowy Wydział Zarządzania Kryzysowego cały czas monitoruje sytuację aby w razie konieczności podjąć działania. W związku z normalizacją stanu wód na rzece Bug oraz korzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii, zarządzeniem starosty sokołowskiego z dnia 06 maja 2013 roku, odwołany został alarm i pogotowie przeciwpowodziowe od godz. 8:00 dnia 6 maja 2013 roku dla gmin: Jabłonna Lacka, Sterdyń, Ceranów i Kosów Lacki.
Tegoroczna powódź nie była tak groźna, jak przed laty, jednak straty poniesione przez rolników są dotkliwe.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe