2
2020
2018-07-10

Piknik Ekologiczny w Repkach


W niedzielę 24 czerwca w Repkach odbył się Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Repkowskiej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Repkach, Młynem „Bracia Górscy” oraz OSP w Repkach. Piknik był połączeniem fantastycznej zabawy ze sporą dawką wiedzy.

W imieniu organizatorów wszystkich powitała sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej Ewa Czarkowska. Opowiedziała o działaniach realizowanych w ramach operacji pod nazwą „Kształtowanie postaw proekologicznych w Gminie Repki”. Celem projektu jest podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych. Realizacja operacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

W ramach przedsięwzięcia, uczniowie trzech szkół z gminy Repki uczestniczyli  w trzydniowych  warsztatach o tematyce: „Ocieplenie klimatu, przyczyny i skutki ocieplenia”,  „Energia odnawialna energią przyszłości”, „Niska emisja-smog”; zorganizowano trzy wyjazdy edukacyjne połączone z warsztatami do Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii w Siennicy  w celu z popularyzowania informacji na temat odnawialnych źródeł energii i wskazania sposobów  wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych; uczniowie szkół w Skrzeszewie i w Repkach uczestniczyli w wycieczkach rowerowych do Wasilewa Szlacheckiego, gdzie wzdłuż brzegu rzeki Bug znajduje się ścieżka ekologiczna pod nazwą „Mali i duzi ornitolodzy”oraz do rezerwatu „Śnieżyczki” i do miejscowości Nieciecz, gdzie  usytuowany jest wiatrak wytwarzający energię odnawialną; zbudowano ścieżkę edukacyjno-ekologiczną  w pobliżu placu zabaw przy Zespole Szkół w Repkach; odbyły się trzy konkursy „Eko-piosenka”, „Eko-teatr”, „Eko-widoczek”. W konkursach, których celem było rozbudzenie zainteresowań ekologicznych oraz kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska, uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Repki. W niedzielę 1 lipca odbył się wyjazd edukacyjny do elektrowni wiatrowej połączony ze spływem kajakowym.

Podczas pikniku widzowie mogli podziwiać laureatów konkursów „Eko piosenka” i „Eko teatr” oraz ogłoszono wyniki konkursu „Eko widoczek”. Laureatom nagrody wręczyła Wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, a dyplomy wręczali przewodniczący komisji konkursowych.

Następnie odbyły się pokazy zapaśnicze, taneczne i wokalne kół zainteresowań GOK w Repkach, a także wystąpiły formacje taneczne z Jabłonny Lackiej oraz formacja „Hip-Hop Dane Family” z Sokołowa Podlaskiego. Liczne rekwizyty, modele, stanowiska naukowe do przeprowadzenie eksperymentów ułatwiały zrozumienie uzyskiwania energii odnawialnej. Animatorzy zabaw mieli ręce pełne roboty, a na stanowisku edukacyjnym Nadleśnictwa w Sokołowie Podlaskim dzieci mogły poszerzyć wiedzę na temat drzew i środowiska leśnego. W drugiej części pikniku na scenie zagrała Kapela Wujka Krzycha z muzyką biesiadną oraz zespół BAYERA, wykonując znane fanom piosenki.

Patronat medialny nad imprezą objął m.in. tygodnik "Wieści Sokołowskie".
 


Więcej zdjęć na:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/193,piknik-ekologiczny-w-repkach.html


Ewelina Wolska
Fot. E.W., UG Repki
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe