17
2020
2013-08-23

Piesi z odblaskami


 Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. Znowelizowane prawo o ruchu drogowym, podpisał już prezydent. 

I chociaż ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, dobrze się stało, że będzie obowiązywała. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia.
Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania.
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.
Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek poruszający się wzdłuż drogi lub przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków, jest słabo widoczny dla kierowcy.
 
LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe