17
2020
2021-01-12

Pierwszy w województwie autobus elektryczny


Gmina Bielany jako jedna z czterech pierwszych gmin w Polsce zakupiła szkolny autobus elektryczny. Jest to pierwszy szkolny tego typu autobus w województwie mazowieckim.

Autobus marki Solaris 5 stycznia lawetą został dostarczony do Zespołu Oświatowego w Bielanach. W ramach szkolenia kierowcy nowego autokaru oraz sprawdzenia jego stanu technicznego jeszcze tego samego dnia odbył się objazd po ulicach Gminy Bielany. Nowy autobus ma na celu poprawę komfortu jazdy i bezpieczeństwa dzieci, które będą głównymi użytkownikami pojazdu. Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej i związanej z nią nauki zdalnej, Renata Kalicka - Dyrektor Zespołu Oświatowego w Bielanach liczy na to iż uczniowie zaczną korzystać z nowego autobusu już po feriach, bowiem przedszkolaki w dalszym ciągu uczęszczają do placówek oświatowych.

Nabyty model to Solaris Urbino 12 Elektric, który posiada 41 miejsc siedzących. Jest on również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy drugich drzwiach zamontowano rampę ułatwiającą wjazd wózka inwalidzkiego, dla którego po zdemontowaniu podestu z 4 siedzeniami znajdującymi się naprzeciwko drzwi przeznaczone jest specjalne miejsce. Każde siedzenie posiada pasy bezpieczeństwa, a oprócz tego autobus zaopatrzono w system monitoringu udoskonalony możliwością nadawania komunikatów przez kierowcę. Uczniowie korzystający z autobusu w drodze do lub ze szkoły będą mieli również możliwość naładowania telefonów za pomocą wmontowanych gniazd USB. W autobusie zastosowano także innowacyjne baterie Solaris High Energy+, a za napęd odpowiada oś elektryczna z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. 

Zakup autobusu elektrycznego nie byłby możliwy, gdyby nie 90% dotacja z NFOŚiGW w ramach programu Kangur dotyczącego elektromobilności. Gmina Bielany jest prekursorem ekologicznych pojazdów szkolnych w tej części Polski na terenach wiejskich. Obecnie jest ogromne zainteresowanie następnym naborem NFOŚiGW ze strony samorządów, zatem decyzje gminy były słuszne i bardzo potrzebne.Info. Gmina Bielany
Opr. i Fot. K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe