17
2020
2018-05-15

Piechotą przez Himalaje


W czwartek 10 maja prelegentem podczas kolejnego wykładu na Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku był podróżnik, przewodnik górski i wielki miłośnik Himalajów – Bartosz Malinowski. Podczas spotkania opowiedział o swojej wyprawie wzdłuż Wielkiego Szlaku Himalajskiego, którą wraz z żoną Joanną Lipowczan rozpoczął w 2015 r.

Wielki Szlak Himalajski jest niezwykłą trasą wiodącą przez łańcuchy górskie w Nepalu, Tybecie, Indiach, Birmie i Pakistanie. Jest jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie i co najważniejsze – nie jest w ogóle oznaczony. Przejście go od początku do końca wymaga ogromnej odwagi, samozaparcia i wytrwałości. Tylko najwięksi miłośnicy Himalajów zdecydowaliby się na ten krok. Jako pierwszy zespół z Europy zadania podjęli się Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan.

Para ma na swoim koncie przebycie całego odcinka WSH w Nepalu. Odległość około 1700 km przebyli pieszo w 120 dni. Swoją wędrówkę rozpoczęli 6 września 2015 r. w Taplejung na wschodzie Nepalu, a zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie. Drugim etapem wędrówki były Indie. Rozpoczęli ją pod koniec czerwca 2017 r. w Kaszmirze, niedaleko granicy z Pakistanem, a zakończyli we wrześniu w pasmach Gharwalu.

Do domu wrócili 2 października 2017 r. Teraz planują już przygotowania do kolejnej wyprawy w Himalaje Bhutan, która rozpocznie się w  listopadzie tego roku.

Podczas czwartkowego spotkania Bartosz Malinowski opowiedział słuchaczom SUTW o swojej wyprawie. Opisywał w niej trudności, jakie wraz z żoną napotkali na swojej drodze. Opowiedział o ludziach, których spotkali, ich kulturach i religiach. Dopełnieniem jego prelekcji był pokaz zdjęć ukazujących różnorodność i piękno Himalajów.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe