17
2020
2018-09-25

„Pejzaż wędrowca” w galerii DOM


W piątkowy wieczór 21 września w galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy malarskiej Marii Sawickiej-Biczyk, dobrze znanej już części sokołowian z kilku wystaw zbiorowych.

Już tytuł wystawy sugeruje, jakie obrazy można podziwiać na ścianach galerii. Są to w większości pejzaże z podróży do miejsc, które wywarły na autorce wystawy największe wrażenie. Znalazły się tam w większości utrwalone za pomocą pędzla obrazy olejne, powstałe w wyniku inspiracji podróżą do Kirgistanu, choć to także zapis wspomnień malarskich z portugalskiej Madery, czy Kazimierza Dolnego. – Często miejsca, które spotykam wydają się pozornie mało interesujące pod względem malarskim, ale wystarczy błysk światła, i w naturze powstaje obraz, któremu nadaję formę. Notuję co mnie zachwyca, porusza, sprawia, że staję w zamyśleniu. (…) Obraz to emocje oraz moja wędrówka w czasie i przestrzeni – tak o swoim malarstwie mówi malarka. Oprócz pejzaży zobaczyć można także roślinne metamorfozy, których przemiany pod wpływem światła malarka jak wierny kronikarz zanotowała z pędzlem w ręku. W jej twórczości ważna jest obserwacja światła oraz prostota, zapamiętany świat utrwala czerpiąc inspirację ze swoich przeżyć i emocji.

Joanna Błońska, kurator wystawy, zaprosiła Marię Sawicką-Biczyk do galerii DOM i namówiła do podzielenia się swoją twórczością. Autorka wystawy od 32 lat prowadzi pracownię rysunku i malarstwa oraz przygotowuje młodzież do egzaminów na ASP. Urodziła się w Rafałówce na Podlasiu i ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Następnie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, otrzymując dyplom w 1975 roku na wydziale malarstwa i aneks z ceramiki. Należy do stowarzyszenia ceramików Keramos oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w wielu miejscach za granicą. W wystawie konkursowej kilka prac z ceramiki zakupiło Muzeum Narodowe w stolicy Tajwanu w Tajpej. Brała udział w wystawach indywidualnych prezentując malarstwo m.in. w Warszawie, Przemyślu i Supraślu. Prezentowała ceramikę w m.in. w Muzeum Narodowym w Tajpej, oraz podczas wystaw ceramiki grupy Keramos w Warszawie i Berlinie. Brała udział w zbiorowej wystawie „Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej” prezentowanej w Brukseli w gmachu Parlamentu Europejskiego, w Galerii DOM w SOK, oraz w Galerii NCK Kordegarda oraz w wystawie tematycznej „Opowiem Ci o Bogu” w Galerii DOM.

Wystawę pt. "Pejzaż wędrowca" można oglądać do 18 października 2018 r w godzinach pracy SOK. Wstęp wolny.


Ewelina Wolska 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe