17
2020
2014-11-28

Patriotycznie w SOK-u


W Sokołowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy Andrzeja Brzezika, nauczyciela historii w Zespole Szkół nr 1 odbyło się spotkanie z Andrzejem Kołakowskim.

Gość przyjechał z Gdańska, gdzie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w czasach PRL-u znany był ze swej działalności opozycyjnej. W 2009, „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie Andrzej Kołakowski jest członkiem Komitetu Honorowego Fundacji „Łączka", zajmującej się poszukiwaniem i ekshumacją ofiar systemu komunistycznego. Bardzo znaną formą jego aktywności są koncerty pieśni patriotycznych, które bard prezentuje w całym kraju i za granicą.
Dla młodzieży sokołowskich szkół ponadgimnazjalnych Kołakowski wykonywał utwory skomponowane przez siebie i ze swoimi słowami. Poza tym bardzo zajmująco opowiadał o Żołnierzach Wyklętych - naszych bohaterach z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, którzy przez władze komunistyczne byli nie tylko mordowani, ale też skazani na zapomnienie. Nawiązał również do postaci księdza Stanisława Brzóski i jego śmierci na sokołowskim rynku. Młodzieży przypadła do gustu ta żywa lekcja historii, o czym świadczyły wielokrotne oklaski. 
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe