17
2020
2011-04-07

Palisz trawę – stracisz dopłatę


Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy popularne staje się wypalanie traw. To bardzo niebezpieczne działanie - nie tylko dla środowiska. Dlaczego nie warto tego robić?

O to, by zaniechać tego typu działalności zaapelował ostatnio wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Przypomniał, że przekonanie, jakie wciąż pokutuje wśród niektórych rolników o tym, że wypalanie pozostałości roślinnych powoduje szybszy i bujniejszy odrost roślinności – to mit.

Uderza po kieszeni
- W wyniku wypalania traw dochodzi do wielu szkodliwych procesów, w szczególności ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych – podkreśla Jacek Kozłowski. – Do atmosfery przedostają się związki chemiczne, które są truciznami dla ludzi i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków, ginie też wiele zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach.
Skalę zjawiska w ostatnich latach ograniczyły z pewnością przepisy unijne. Właścicielom gruntów grożą bowiem dotkliwe kary za wypalanie traw. Każdy rolnik, który chce otrzymać dopłaty unijne, musi utrzymywać ziemię w „dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska” – to wynika z ustawy.
W przypadku stwierdzenia, że doszło do naruszenia przepisów - wysokość sankcji zależna jest od przyczyn powstania uchybień. Wypalanie uznaje się jako umyślne działanie rolnika i prowadzi ono do obniżenia kwoty dopłaty o 20 procent.

Wiele zagrożeń
Sokołowscy strażacy nie prowadzili w ostatnim czasie żadnej poważniejszej akcji, której przyczyną byłoby wypalanie traw. Okazuje się jednak, że w skali kraju w tego typu zdarzeniach giną również ludzie.
Wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby nieduży ogień zamienił się szybko w tragiczny pożar, niszczący zabudowania. Zdarza się, że w takich zdarzeniach ludzie tracą dorobek życia.
Wypalanie traw to także duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków często przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie cenny drzewostan. Po pożarze odnawia się on przez dziesiątki lat. Wypalanie traw często utrudnia również jazdę kierowcom, w wyniku czego dochodzi do wielu wypadków i kolizji. Zanim więc ktoś sięgnie po zapałki – powinien mieć to na uwadze.
TXT/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe