2
2020
2017-02-27

Otwarcie powodziówek w gminie Ceranów


24 lutego odbyło się uroczyste otwarcie sześciu dróg i mostu na terenie gminy Ceranów, zrealizowanych w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych – chodzi o tzw. „powodziówki”, o których głośno było pod koniec 2016 roku. Aby gmina mogła uzyskać promesy na inwestycje doszło wtedy do odwołania dotychczasowego skarbnika.

Pozyskanie funduszy na wspomniane inwestycje odbiło się echem w całym powiecie. Do uzyskania promes konieczny był podpis osoby zajmującej się finansami gminy, a Elżbieta Kurowicka, ówczesna skarbniczka, przebywała w tamtym czasie na zwolnieniu lekarskim, jednocześnie nie upoważniając nikogo do pełnienia tej funkcji na czas swojej nieobecności. Wójt gminy, Krzysztof Młyński, zwołał sesję nadzwyczajną, na której wnosił o odwołanie p. Kurowickiej, jednak radni byli przeciwni. Zaledwie kilka dni później, na planowej sesji, wójt ponownie wnioskował o odwołanie dotychczasowej skarbniczki i natychmiastowe powołanie na to stanowisko Elżbiety Kazimierczuk, argumentując, iż brak skarbnika blokuje podpisanie umowy z wojewodą o dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Rada Gminy, po uprzedniej burzliwej dyskusji, przystała na wniosek wójta a gmina uzyskała promesy inwestycje, na które miała niewiele czasu.
Tak, jak powiedziała Pani Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego – kto weźmie, jak nie wójt z Ceranowa. Nie ukrywam, że praca w tym okresie trwała od godziny 6 rano do godzin nocnych – informuje wójt gminy, Krzysztof Młyński, i dodaje, iż nie żałuje tak wzmożonej pracy – Robimy to, co do nas należy.
Jednego dnia otwarto aż siedem zakończonych inwestycji: sześć dróg i most.

• W miejscowości Ceranów przebudowany został odcinek drogi gminnej o dł. ponad 850 m. Całkowity koszt realizacji wyniósł prawie 550 tys. zł, dotacja z Urzędu Wojewódzkiego wynosiła zaś ponad 435 tys. zł.
• Również w miejscowości Ceranów przebudowany został odcinek drogi gminnej o dł. ponad 900m. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad milion zł, z czego ponad 790 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego.
• W miejscowości Rytele Suche odbudowany został most na drodze gminnej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad milion zł, ponad 850 tys. zł stanowiła dotacja z Urzędu Wojewódzkiego.
• W miejscowości Rytele Suche przebudowany został odcinek drogi gminnej o dł. 630m. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 380 tys. zł, a ponad 300 tys. zł wynosiła dotacja z Urzędu Wojewódzkiego.
• W miejscowości Wszebory przebudowany został odcinek o długości prawie pół km. Całkowity koszt inwestycji opiewał na 293 tys. zł, dotacja z Urzędu Wojewódzkiego wynosiła zaś ponad 231 tys. zł.
• W miejscowości Pustelnik przebudowana została droga dojazdowa do pól. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 171 tys. zł, z czego 90 tys. zł stanowiło dotację z FOGRu.
• W miejscowości Przewóz Nurski przebudowany został odcinek drogi gminnej o długości prawie 700m. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 480 tys. zł, zaś kwota dofinansowania z Urzędu Wojewódzkiego – ponad 380 tys. zł.
• Również w miejscowości Przewóz Nurski przebudowany został odcinek drogi gminnej o dł. ponad 200m wraz z przepustem. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 109 tys. zł, z czego ponad 86 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego.

Marek Renik, kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, podkreśla, jak ważne jest dla gminy Ceranów pozyskanie tych środków:
Nie traktuję budowy tych dróg jako inwestycji, chociaż inwestycją są. To przede wszystkim projekt budowy dróg powodziowych, który jest przeznaczony na naprawę zniszczeń wywołanych przez czynniki przyrody. 3,5 ml zł wydane na drogi gminne przy budżecie 7 mln zł to olbrzymi skok cywilizacyjny wykonany dzięki uzyskaniu tych środków. Cieszę się bardzo, że takie środki trafiają do małej, wiejskiej gminy, której nie stać byłoby na przygotowanie wkładu do innych projektów skierowanych do gmin wiejskich. To jest realizowanie polityki, o której mówimy – środki mają trafiać nie tylko do dużych ośrodków, ale również do małych gmin, małych wsi, po to, aby zapewnić godne warunki życia.
Inwestycje zrealizowane zostały w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, ale, jak mówi wójt gminy, Krzysztof Młyński, jest jeszcze wiele dróg wymagających przebudowy:
Mamy jeszcze około 10 dróg zakwalifikowanych. Dziś dowiedziałem się o kolejnych drogach, które musimy sfotografować i zgłosić, dlatego, że w nocy z 21 na 22 lutego wystąpiły obfite opady deszczu w regionie naszej gminy i sąsiednich gmin. Konieczne są inwestycje w miejscowościach Wszebory, Wólka Nadbużna, Długie Grodziski, Długie Grzymki, Przewóz Nurski. Praktycznie wszystkie miejscowości gminy Ceranów.
Ukończenie inwestycji w tak krótkim czasie docenia Jerzy Lipka, sołtys miejscowości Rytele-Olechny:
Województwo uznało naszą gminę za gminę powodziową - mamy górki, jest rzeka Bug i przy zlewnych deszczach robią się podtopienia. Myślę, że reszta to już zasługa wójta. Zdobyć 3,5 mln dla tak małej gminy to coś bardzo dobrego.
PJoF

« wróć | komentarze [6]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Od tych, co zleca im się prace, należałoby wymagać. bądź zlecenia wydawać konkretne, na lata. Czy to są braki w , czy głupota doradców, że wyszły jaja wielkanocne? zabrakło materiału? czy nie dowieźli odpowiedniego?Henryk

Henryk
2017-04-04 21:06:19

A zasypany rów, przed ośrodkiem zdrowia to czyje to ARCYDZIEŁO??????????????????????.

ARCYDZIEŁO
2017-03-18 16:45:41

Jest to sprawa przywrócenia poprzedniej funkcji rowu burzowego, melioracyjnego. Tym rowem przy Ośrodku Zdrowia w Ceranowie spływa woda z dróg i pól, jak można było go zasypywać.

Andrzej
2017-03-07 12:42:06

Tytuł to strzał w dziesiątkę. Drogi bez przepustów też czas poświęcić, woda stoi i czeka, zbierzmy się przy przychodni w Ceranowie, zaprośmy Księdza i niech woda odpłynie.

powodziówek
2017-03-07 11:48:44

A ten czego tu?. Do namiotów harcerzy się wkradał, rydzowi gacie pierze z upustu i smaruje ujście, a tu ludzi straszy. Paszed won do piekła!!

Ola
2017-03-06 09:29:36

Zabierz ten parasol może diabła wywieje.

popo
2017-03-03 19:27:02
Strona 1/1


Dane kontaktowe