11
2020
2019-08-09

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. „Blika”


Sokołowscy policjanci ostrzegają przez oszustami, którzy kolejną już metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Sokołowa Podlaskiego oraz powiatu sokołowskiego. ,,Hej, mam do Ciebie prośbę”- tak najczęściej rozpoczyna się ta rozmowa. Dalej pojawia się sedno prośby, czyli prośba o pieniądze. Od kilkudziesięciu czy nawet do kilkuset przelanych pieniędzy przy pomocy kodu BLIK. Jeśli pomożesz w ten sposób tzw. znajomemu, czy członkowi swojej rodziny, pożyczki możesz już nie odzyskać.

Nie dajmy się okraść! Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, ostrzegają przez kolejnym internetowym oszustwem jakim jest metoda na tzw. ,,Blika”. Polega na tym, że przestępcy wykradają dane do kont na profilach portali społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w gronie naszych znajomych, proszą o jak najszybszą pożyczkę. Wskazywanych przyczyn pożyczki jest wiele m.in. brak pieniędzy na jedzenie, zgubiona torebka, wykupienie leków itp.


Sokołowscy policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom telefonów komórkowych, komputerów oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach na które należy zwrócić uwagę:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione (dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je).

- Nie udostępniajmy danych do logowania i haseł innym osobom.

- Pamiętajmy o wylogowaniu się z konta.

- Przyjmujmy zaproszenia do grona znajomych tylko i wyłącznie od osób, których faktycznie znamy.

- Nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników i linków.

- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.

- Informujmy najmłodszych o konsekwencjach wynikających z niewłaściwego wykorzystywania Internetu.

- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają dzieci.

- Unikajmy komputerów, a także sieci WiFi w miejscach publicznych.

- Zainstalujmy program antywirusowy i systematycznie go aktualizujmy.

- Nie przechowujmy haseł czy kodów w łatwo dostępnych miejscach.

- Zakładajmy w miarę możliwości na kontach różne hasła składające się z małych i dużych liter, znaków specjalnych (warto co jakiś czas je zmieniać).

- Nie zapisujmy haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze.

- Przed wprowadzeniem danych logowania sprawdźmy adres witryny (czy zawiera protokół szyfrowania https).

- Zablokujmy te witryny, których naszym zdaniem dzieci nie powinny przeglądać. 


Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim prowadzi czynności wyjaśniające w związku ze zgłoszonymi przypadkami przełamania haseł do kont na portalach społecznościowych oraz przelaniu pieniędzy za pomocą kodu BLIK.

Policjanci ostrzegają – jeśli otrzymasz od znajomego wiadomość z prośbą o przelew pieniędzy za pomocą kodu BLIK zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej żądanie. BLIK to szybka płatność, której po potwierdzeniu nie uda się już cofnąć.
 
sierż. szt. Dominika Rozbicka


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe