42
2019
2019-03-12

Orkiestra dęta w rozrywkowej odsłonie


W niedzielę 3 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni odbył się autorski koncert Orkiestry Dętej OSP Sterdyń. Rozrywkowy repertuar i porywające melodie były doskonałym zwieńczeniem karnawału.

Wszystkich przybyłych na to muzyczne wydarzenie powitały Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska oraz dyrektor GOKiS Anna Kur. Następnie głos zabrał kapelmistrz Damian Wołyniec, który poprowadził koncert.

Orkiestra Dęta OSP Sterdyń znana jest głównie z tego, że uświetnia swoją muzyką uroczystości państwowe i religijne. Jednak repertuar przygotowany przez muzyków na niedzielny koncert był iście rozrywkowy.

Publiczność mogła wysłuchać m.in. marszu z serialu “Akademia Policyjna”, wiązanki utworów z repertuaru grupy Boney M., utworu “New York” Franka Sinatry, marszu “Szlakiem Brdy” Orlina Bebenowa oraz orkiestrowej wersji hitu “Oczy zielone” zespołu Akcent. Jak powiedział kapelmistrz Damian Wołyniec, orkiestra to nie tylko marsze i udział w uroczystościach państwowych. To przede wszystkim miłość do muzyki i robienie tego, co się lubi. Niedzielny koncert miał zatem pokazać Orkiestrę OSP w Sterdyni w innym niż zwykle repertuarze i z innej perspektywy. Dodatkowo, był promocją grupy i zachętą dla lokalnych muzyków do wstąpienia w szeregi orkiestry.

Koncert bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. Nie obyło się również bez bisu.


Trochę historii…

Tradycja muzykowania na instrumentach dętych przy OSP w Sterdyni sięga 1923 roku, kiedy to zarząd strażacki zakupił pierwsze instrumenty muzyczne. Cześć środków na instrumenty przekazały lokalne instytucje, a część dołożyli sami strażacy. Początkowy skład orkiestry stanowili zarówno muzycy, którzy gry na instrumentach nauczyli się podczas szkolenia w wojsku, jak i amatorzy, szkolący się pod okiem rodziców czy znajomych.

W skład orkiestry wchodziło niekiedy kilku członków tej samej rodziny. Było tak w przypadku rodziny Bocianów, Borysów czy Mosiejów.

Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był urzędnik przeniesiony specjalnie przez hrabiego Franciszka Krasińskiego z tartaku w Ceranowie do tartaku w Sterdyni o nazwisku Lubiszewski. Następnie orkiestrę prowadził od 1930 roku Władysław Włodarski, a po nim do 1984 roku - Kazimierz Bocian. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Jan Łukiańczuk i Jacek Kubicki. Od listopada 2015 roku kapelmistrzem Orkiestry Dętej przy OSP w Sterdyni pozostaje niezmiennie Damian Wołyniec.

Z biegiem lat orkiestra rozszerzyła swój repertuar i w miarę możliwości finansowych, doposarzała się w kolejne instrumenty. Obecnie liczy 36 członków, którzy nie tylko uczestniczą w uroczystościach państwowych, ale także biorą udział w licznych konkursach i przeglądach. Występy orkiestry cieszą się dużą popularnością, nie tylko w gminie, ale i w całym regionie. Obecnie jest to jedna z dwóch orkiestr działających na terenie powiatu sokołowskiego.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Sterdyni pozyskała środki na zakup instrumentów i mundurów dla członków orkiestry. W ramach projektu zakupiono cztery saksofony, trzy klarnety, trzy trąbki, bęben marszowy, waltornie oraz mundury wraz z czapkami, koszulami, sznurami, pagonami i krawatami. Całkowita wartość projektu wyniosła 52.743, 45 zł.


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Świetnie to wygląda. Orkiestra z tradycjami. Dobrze że ekipa zgrana.

Zbyszek
2019-03-12 12:14:42

Pięknie i jako mieszkańcy gminy jesteśmy bardzo zadowoleni, że Pani Wójt zrobiła wszystko żeby orkiestra rozkwitła. Nawet kasa się znalazła 50 tys to dużo. Tak trzymać i powodzenia życzę.

Mieszkanka
2019-03-12 12:10:19
Strona 1/1


Dane kontaktowe