29
2022
2022-11-25

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego


Na mapę festiwali w Polsce powróciło wyjątkowo prestiżowe wydarzenie. Znakomity konkurs dedykowany zespołom pieśni i tańca opracowanym i stylizującym, które w bieżącym roku rywalizowały o nagrodę GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® w Sokołowie Podlaskim.
 
Pierwszy etap zrealizowano w formule online. Na przełomie września i października zespoły pieśni i tańca z całej Polski wysyłały swoje prezentacje taneczne. Jury, składające się z ekspertów z dziedziny tańca i folkloru, oceniało nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale wzięło pod uwagę także walory sceniczne prezentacji. Oceniający skupili się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii.

Po tym etapie jury w składzie: Aldona Krupa – Gawron, Katarzyna Migała i Leszek Rembowski wyłoniło czterech laureatów, którzy zostali zaproszeni do Sokołowskiego Ośrodka Kultury – współorganizatora 10. edycji festiwalu. Laureatami, którzy rywalizowali w kolejnym etapie o nagrodę główną, tj. GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® byli: Zespół Pieśni i Tańca „LUBLIN” im. Wandy Kaniorowej, Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE” AWF Biała Podlaska, Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH”, Zespół Tańca Polskiego „WRONKI”.

Finał jubileuszowej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego odbył się w dniach 18 - 19 listopada 2022 roku w Sokołowie Podlaskim. Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Sokołowski, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski. Zespoły poza prezentacją w ramach koncertu konkursowego, gdzie tańczyły na żywo przed jury, wystąpiły także w czterech sokołowskich szkołach w programach artystyczno-edukacyjno - animacyjnych. Po dniu działań artystycznych, organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu także warsztaty taneczne podczas wieczoru integracji, które poprowadziła Alicja Baran – członek Komisji ds. Edukacji PS CIOFF® w Centrum Spotkań i Dialogu w Sokołowie Podlaskim.

19 listopada do południa odbyła się konferencja w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego otwarta dla uczestników wydarzenia oraz mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. Prelekcje przedstawili: Katarzyna Migała - „Korelacja techniki tańca współczesnego z techniką tańca ludowego”, Leszek Rembowski - „Oberek w formie scenicznej. Rekonstrukcja i transformacja”, Jan Łosakiewicz - „Tworzenie repertuaru zespołu na bazie polskich tańców narodowych”.

Tego samego dnia o godz. 17.00 odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury finałowy koncert, podczas którego odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Na finale wydarzenia wśród publiczności gościło Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF®, delegacja Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – Zastępca Dyrektora Departamentu Tańca NIMiT Karol Urbański oraz Maciej Seniw, a także dyrekcja Sokołowskiego Ośrodka Kultury – Marcin Celiński i Iwona Kopiwoda.

Podczas koncertu wystąpili wszyscy laureaci oraz gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „SOKOŁOWIANIE”.

Jury poza wyróżnieniami i nagrodą główną przyznali wyróżnienia indywidualne. Laureaci odebrali nagrody z rąk Prezydenta Polskiej Sekcji CIOFF® Jana Łosakiewicza.

Nagrodę indywidualną otrzymali: Michał Podgórski z ZTP „WRONKI” i Jacek Darej z ZPiT „WAŁBRZYCH”. Wyróżnienia zdobyły zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE” AWF Biała Podlaska za „Podlasko – lubelskie palindromy” i Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” za „Opoczno”.

Nagrodę główną – GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® jury zdecydowało się przyznać równorzędnie dwóm zespołom – Zespołowi Pieśni i Tańca „LUBLIN” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespołowi Tańca Polskiego „WRONKI”. Oba zespoły otrzymały nagrody finansowe w wysokości 3.000 tysięcy złotych.

Ponadto podczas wydarzenia zostały przyznane odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego „Zasłużony dla kultury polskiej” dla członków Polskiej Sekcji CIOFF®. Odznaczenie otrzymała Ewa Sonczyk – Buczyńska, Danuta Wojciechowska, Jerzy Ciecieląg i Jaroław Wojciechowski. Dekoracji dokonał Karol Urbański.

Cały koncert finałowy był transmitowany na żywo. Koncert prowadziła Anna Maria Teperek Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Edukacji PS CIOFF®.

Info. Starostwo Powiatowe
Fot. SOK« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe