2
2020
2019-03-01

Ogn. Marcin Ścibor Strażakiem Miesiąca na Mazowszu


22 lutego 2019 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego, podczas której wręczono nagrody z tytułu "Strażak Miesiąca". Jednym z wyróżnionych był strażak Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim ogn. Marcin Scibor. 

W dniu 11 listopada 2018 roku w czasie wolnym od służby Marcin Ścibor brał udział w Biegu Niepodległości ulicami miasta Sokołów Podlaski w kategorii Open (2,6 km). Po zakończonym biegu razem z synem, który również brał udział w sportowym wydarzeniu, udał się do stoiska z ciepłymi napojami. W pewnym momencie zauważył w tłumie, że mężczyzna w wieku ok. 60 lat przytrzymywany przez osoby postronne osunął się na ziemię. Strażak bez chwili wahania podbiegł do mężczyzny, który kurczowo trzymał prawą rękę na klatce piersiowej i był nieprzytomny. Po chwili strażak stwierdził u poszkodowanego brak oddechu.

Po ułożeniu mężczyzny na plecach i sprawdzeniu drożności dróg oddechowych, przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), poprzez uciskanie klatki piersiowej. Po kilku cyklach resuscytacji do poszkodowanego przybiegli zaalarmowani ratownicy i ratownicy medyczni z OSP "Cukrownia", którzy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy. W między czasie ratownicy wezwali zespół ratownictwa medycznego.

W trakcie prowadzenia przez strażaków RKO u mężczyzny na chwilę wracał oddech, jednak po 3-4 wdechach znowu nie oddychał.  Do działań wprowadzono AED (automatyczny zewnętrzny defibrylator) i tlenoterapię czynną. Po podłączeniu urządzenia przeprowadzono dwukrotną defibrylację, a następnie Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował mężczyznę do szpitala.

Po około godzinie do strażaków dotarła informacja, że mężczyzna odzyskał oddech i jest przytomny. Działania podjęte przez ogn. Marcina Ścibora i służbę medyczną z OSP "Cukrownia" zabezpieczającą bieg niepodległości, uratowały mężczyźnie życie.

Sytuacja ta jest przykładem tzw. łańcucha przeżycia, gdzie każde ogniwo zafunkcjonowało pozytywnym efektem końcowym – uratowanym ludzkim życiem.


Info / Fot: PSP w Sokołowie Podlaskim 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe