29
2022
2022-05-10

Odznaczona przez Prezydenta RP


Drugiego maja 2022, podczas uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom, które od lat wnoszą ogromny wkład w budowanie więzi pomiędzy Polakami żyjącymi za granicą a Ojczyzną.

Wśród odznaczonych „za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych" znalazła się sokołowianka Krystyna Księżopolska. Jako jedyna otrzymała ona KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI. Poza tym Prezydent trzem osobom przyznał KRZYŻE KAWALERSKIE ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ i dwa ZŁOTE KRZYŻE ZASŁUGI.

Niezwykle wzruszająca uroczystość z udziałem Polaków z Ukrainy, z Białorusi, z Litwy oraz Polonii z całego świata odbyła się w Belwederze. Wzięła w niej też udział senator Maria Koc.

Krystyna Księżopolska była nauczycielem języka rosyjskiego i polskiego. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę przez rok uczyła języka polskiego w kazachskim Szymkencie. Następnie od września 2011 r. pracowała w Mikołajowie na południu Ukrainy. Tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę wróciła do Polski. Tutaj uczy języka polskiego dzieci i dorosłych z Ukrainy i zaangażowana jest w inne formy pomocy ewakuowanym i pozostałym na Ukrainie.


J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe