17
2020
2016-12-20

„Odważnie twórzmy pokój”


Tak brzmi hasło tegorocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju, zapoczątkowanej 29 lat temu przez skautów austriackich. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę. Jej płomień, niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty, obiega świat. W historii akcji, mimo zmieniających się warunków politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

W poniedziałek 12 grudnia w archikatedrze św. Jana w Warszawie przed uroczystą Mszą św. sprawowaną przez abp. Kazimierza Nycza odbyła się uroczystość przekazania poszczególnym hufcom Betlejemskiego Światełka Pokoju. Z Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim na uroczystość BŚP pojechała delegacja w składzie: hm. Bożenna Hardej - Komendantka Hufca, hm. Marianna Popławska - Zastępczyni Komendantki Hufca, ks. Tomasz Żukowski - Kapelan Hufca, phm. Karol Zalewski - Członek Komendy Hufca, hm. Barbara Żaboklicka z 87 DW „Strumienie" z Grochowa, phm. Ewa Roguska - Członkini Komendy Hufca i dh. Wioleta Dębiec z 14 DH „Sokoły" z Prostyni, dh. Adrianna Adamczuk z 9 SDH „Orlęta" im. Szarych Szeregów z Sokołowskiego Domu Harcerza, dh. Ola Ścibor i dh. Ola Szafraniec z 91 SDH „Tanijas" im. M.A. Dawidowskiego „Alka" z VII Szczepu Osiedlowego. BŚP można pobrać do swoich domów czy na mogiły bliskich, cały czas płonie w Sokołowskim Domu Harcerza. Zostało też przekazane do kościołów.
Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa Betlejemskie Światło zachęca nas wszystkich do tego, byśmy doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. Tworzenie pokoju to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia, to szukanie dobra w drugim człowieku.phm.Jadwiga Ostromecka


Wiersz druhny Hanny Ratyńskiej z Kosowa Lackiego
 
W Betlejemskiej grocie
Płonie ogień życia
Na pamiątkę nocy
W której miłość przyszła

Przytul ją do siebie
Przygarnij na stałe
Ogrzewaj swym ciepłem
By mogła iść dalej.

Niech świeci nad nami
Pokazuje drogę
Wszyscy bądźmy braćmii
Bóg się nam narodził

W nim silni i mocni
Z nim dobrzy, odważn

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe