17
2020
2019-01-14

Odtwórzmy historię sokołowskiego harcerstwa!


W 2018 roku Polacy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości. Świętowano też stulecie Związku Harcerstwa Polskiego. Powstał on w dniach 1-2  listopada 1918 roku w Lublinie, w wyniku zjednoczeniowego zjazdu przedstawicieli organizacji harcerskich pod zaborami w jeden związek. Symbolem tego było złożenie u stóp pomnika Unii Lubelskiej wieńca z napisem „Zjednoczone harcerstwo ― zjednoczonej Polsce”. W wolnej Polsce harcerki i harcerze włączyli się w odbudowę kraju i codzienną pracą tworzyli odrodzoną Rzeczpospolitą.

W Sokołowie Podlaskim pierwsza drużyna harcerska powstała 10 listopada 1915 roku. Jej założycielem był Wacław Leszczyński. Natomiast 10 listopada 1919 roku powstała pierwsza Komenda Miejska z ks. Antonim Święcickim jako komendantem.

W roku 100-lecia naszej pierwszej komendy obecna Komenda Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim i Hufcowa Komisja Historyczna zwracają się z serdeczną prośbą o pomoc w odtworzeniu historii kolejnych komend Hufca. Jeśli ktoś z czytelników posiada jakiekolwiek informacje na ten temat, prosimy o kontakt z redakcją Wieści Sokołowskich lub bezpośrednio z Komendą Hufca ul. Kościuszki 11. Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej serdecznie prosi o wypożyczenie fotografii, kronik, pomoc w opisie archiwalnych zdjęć, które będą zamieszczane na łamach naszego tygodnia. Dziś publikujemy jedno z nich.


J.O. 
Fot. Hufiec ZHP w Sokołowie Podlaskim

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe