7
2019
2018-04-11

Odszedł ks. kan. Tomasz Pełszyk


Pogrzeb śp. ks. kan. Tomasza Pełszyka odbył się 3 kwietnia 2018 r. w Kosowie Lackim. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, przedstawiciele władz rządowych i lokalnych, poczty sztandarowe, służby mundurowe, delegacje wspólnot i parafii oraz ponad 180 kapłanów. Mszy żałobnej przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Obecni byli także ks. bp Antoni Dydycz oraz ks. bp Henryk Ciereszko. Ciało śp. ks. Tomasza Pełszyka spoczęło na cmentarzu parafialnym w Kosowie Lackim.

Ks. Tomasz Pełszyk urodził się 10 września 1960 r. w Bujence. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1985 r. Był wikarym w Dziadkowicach, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. W 1987 r. rozpoczął studia na kierunku historia kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które później kontynuował w Rzymie.

Po zakończeniu studiów sprawował posługę kapłańską w Drohiczynie, a następnie objął urząd proboszcza w Parafii Sawice. W latach 2007-2008 był administratorem Parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, a od 2008 r. był proboszczem Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kosowie Lackim. Sprawował także funkcję dziekana dekanatu sterdyńskiego. Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, Diecezjalnym Studium Teologicznym w Drohiczynie i Kolegium Teologicznym w Drohiczynie.

Za swoją posługę i postawę kapłańską otrzymał w 2009 r. Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej, a w 2012 r. został kanonikiem honorowym i kanonikiem gremialnym Podlaskiej Kapituły Kolegialnej.

Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. drohiczynska.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe