17
2020
2019-11-04

Odeszła dr Izabella Galicka - odkrywczyni obrazu El Greco w Kosowie Lackim


W wieku 88 lat w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2019 r. zmarła dr Izabella Galicka - historyk sztuki, alpinistka, wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk, autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny sztuki, architektury i urbanistyki. To ona w 1964 r. wraz z Hanną Sygietyńską odkryła na kosowskiej plebanii jedyny w Polsce obraz El Greca.

Odkrycie obrazu w latach 60. budziło wiele kontrowersji. Specjaliści i eksperci malarstwa w Polsce poddawali w wątpliwość autentyczność dzieła. Nie wierzono, że obraz odnaleziony w niewielkiej parafii w Kosowie Lackim wyszedł spod pędzla hiszpańskiego mistrza. Dopiero 10 lat później podczas prac konserwatorskich i odkryciu dwóch warstw farby, oczom badaczy ukazał się podpis El Greca. Do dziś nie wiadomo, jak obraz trafił do Polski, i jak znalazł się na kosowskiej plebanii. Aktualnie dzieło można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

O wyjątkowym odkryciu dr Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej pisała w swojej książce "Polski El Greco" Katarzyna Kowalska. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedno z wielu spotkań autorskich z dr Izabellą Galicką i Katarzyną Kowalską zorganizowano w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim 2 grudnia 2018 r. O wydarzeniu możecie Państwo przeczytać tutaj:

http://www.wiescisokolowskie.pl/el-greco-z-kosowa-i-wyjatkowi-goscie,0372j1l0XLC320O8344uamGY8U40k1dgFpLMHxMrHJnNpXq2wn.html

Za odnalezienie i uratowanie dzieła "Ekstaza św. Franciszka" dr Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska otrzymały z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski. W październiku 2019 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Dr Izabella Galicka wiele razy gościła w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim i Sokołowskim Ośrodku Kultury. Dała się poznać nie tylko jako wielka pasjonatka sztuki, wnikliwy badacz i ekspert, ale także jako osoba pełna ciepła i życzliwości.

 

 
Oprac. KDC
Fot. MGOK w Kosowie Lackim
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe