29
2022
2019-02-25

Od tego roku PIT rozliczy za nas fiskus


Zgodnie z uchwalonym 4 października 2018 roku przez Sejm projektem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od tego roku, nie trzeba składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy – ani przesyłać deklaracji PIT przez internet, ani składać osobiście w urzędzie. Podatnik zachowa prawo do dokonywania zmian w zaproponowanej deklaracji, po uprzednim zalogowaniu się w portalu podatkowym na stronie Ministerstwa Finansów.

W ten sposób rozliczone zostaną deklaracje PIT-37 i PIT-38, pozostałe PIT-36, czy PIT-38, począwszy od przyszłego roku. E-PITy można sprawdzać poprzez stronę internetową od 15 lutego do 30 kwietnia. Aby znaleźć swoją propozycję zeznania, należy odszukać zakładkę Twój e-PIT na stronie internetowej podatki.gov.pl. Do zalogowania należy podać: PESEL (albo NIP i datę urodzenia); kwotę przychodu wskazaną w PIT za rok 2017; jedną z kwot przychodu za 2018 rok, znajdującą się na dokumencie PIT-11.

Krajowa Administracja Sądowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika, bazując na informacjach od płatników przekazanych w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. w propozycji pojawi się nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku podatnik przekazał 1 proc. swojego podatku). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zmian w tych zakresach. Podatnik zachowuje prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy.

Możliwe jest naniesienie poprawek lub uzupełnienie danych, które nie znajdują się na zaproponowanym przez KAS zeznaniu podatkowym. Rozliczenie przygotowane będzie dla podatnika rozliczającego się indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby tego dokonać, należy po zalogowaniu się do usługi wybrać odpowiednią opcję. Można też odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się z fiskusem samodzielnie.

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 po sprawdzeniu i zaakceptowaniu, wystarczy wysłać gotową deklarację. Niewykonanie żadnych kroków będzie skutkowało automatycznym zaakceptowaniem przygotowanego zeznania wraz z upływem terminu akceptacji deklaracji, tj. 30 kwietnia.

W przygotowanym zeznaniu płatnicy będą mogli wskazać lub ewentualnie zaktualizować numer konta bankowego, zgłoszony w poprzednim roku w fiskusie do zwrotu nadpłaty. Będą one wypłacane szybciej, bo w ciągu 45 dni w przypadku zeznań składanych drogą elektroniczną. Deklaracje złożone w formie papierowej mają 90-dniowy termin wypłaty.

W 2020 roku z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy składają zeznania podatkowe na formularzach: PT-36, PIT-36L i PIT-28.

Ewelina Wolska  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe