16
2022
2022-05-10

„Od 1-go września, czyli okupacja od kuchni”6 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. "Od 1-go września, czyli okupacja od kuchni" na podstawie książki "Okupacja od kuchni" Aleksandry Zaprutko – Janickiej.

Scenariusz widowiska oraz dramatyzacje przygotował Mirosław Kulesza - reżyser, aktor i autor scenariuszy do wielu spektakli i widowisk, który występował w wielu serialach (m. in. M jak miłość, Barwy Szczęścia, Diagnoza, Młody Piłsudski, Komisarz Alex, Klan, Zmiennicy, Dom). Spektakl wystawiła grupa artystyczna „Scena Seniora” z Sulejówka.

Na wydarzenie została zaproszona młodzież z Zespołu Oświatowego w Bielanach Jarosławach, Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu oraz mieszkańcy gminy Bielany.

Tematyka widowiska skierowana była przede wszystkim do starszej młodzieży i dorosłych. Przybliżyła warunki życia ludności pod okupacją niemiecką. Widzowie dowiedzieli się jak Polacy, a przede wszystkim Polki, radzili sobie z trudami życia. Jak do rangi heroizmu mogło urosnąć staranie o podstawowe produkty żywnościowe Widowisko łączyło w sobie elementy autentycznych wspomnień uczestników okupacji, opisów życia codziennego, począwszy od wybuchu wojny, aż do jej zakończenia. Oprawa muzyczna obejmowała piosenki z tego okresu, obecnie mniej popularne wśród starszej młodzieży, a doskonale dokumentujące minioną, tragiczną historię. Całość miejscami okraszona była humorem okupacyjnym.

W siedmiu częściach widzom odsłaniała się okupacja wraz z jej ciężarami dla ludności cywilnej, począwszy od okresu poprzedzającego wybuch drugiej wojny światowej, przez kolejne lata okupacji, aż do zakończenia walk. 

„Od 1-go września, czyli okupacja od kuchni” to oryginalne i jedyne w swoim rodzaju widowisko, którego bohaterem zbiorowym jest ludność cywilna. Pomaga zrozumieć w przystępnej formie, jak udało się w tamtym ciężkim czasie przetrwać wojnę. Widowisko traktuje o bohaterstwie cywilów podczas codziennego dnia okupacji.

 Opr. K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe