17
2020
2012-12-05

Ochrona zdrowia zdominowała sesję


Ostatnia sesja rady gminy w Sterdyni miała specyficzny charakter, a to z racji obecności na niej Ewy Wojciechowskiej, nowej dyrektor SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim i jej zastępcy Ryszarda Przybylskiego.
Wystąpienie Czesława Mariana Zalewskiego, wójta Sterdyni było skierowane  do dyrekcji szpitala. - W najbliższym czasie w Sterdyni zostanie uruchomiona nowa, prywatna ośrodek zdrowia. Budowana jest przez aktualnie pracujących lekarzy w ośrodku zdrowia w Sterdyni, zatrudnionych przez SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim. W związku z tym wójt i rada gminy Sterdyń widzą potrzebę przeprowadzenia działań mających na celu, aby z chwilą przejścia obecnych lekarzy do nowo budowanej przychodni, budynek ośrodka zdrowia nie pozostał niezagospodarowany – powiedział wójt Zalewski. I dodał: Aby tego uniknąć konieczne jest zatrudnienie przez SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim nowych lekarzy. W przeciwnym przypadku budynek ośrodka pozostanie niezagospodarowany, a SP ZOZ utraci swoją placówkę w Sterdyni. Naszym warunkiem jest, żeby w ośrodku zdrowia w Sterdyni funkcjonował gabinet rehabilitacji punkt poboru krwi oraz wprowadzone zostały zapisy na niektóre badania specjalistyczne do uzgodnienia. Jak stwierdził wójt miesiąc grudzień i styczeń to czas na podjęcie przez SP ZOZ działań, zgodnych z oczekiwaniami gminy. - W przypadku niepodjęcia tych działań przez SP ZOZ na początku roku 2013 ogłoszony zostanie przetarg na wynajem budynku ośrodka przez dowolny podmiot, który będzie organizował opiekę medyczną dla mieszkańców gminy. Dążymy do uzyskania efektu konkurencyjności pomiędzy nowo budowanym, prywatnym ośrodkiem, a ośrodkiem będącym własnością gminy, prowadzonym przez SP ZOZ lub inny podmiot. Konkurencyjność to lepsza i tańsza obsługa medyczna naszych mieszkańców.– zakończył wójt Czesław Zalewski.
Do wypowiedzi wójta odnieśli się dyrektorzy SP ZOZ. Zapoznali mieszkańców oraz radę o obecnej sytuacji szpitala w Sokołowie Podlaskim oraz Ośrodków Zdrowia znajdujących się na terenie powiatu sokołowskiego. Mówili o zadłużeniu szpitala oraz przedstawili plan restrukturyzacji szpitala, który corocznie otrzymuje mniejsze środki finansowe na funkcjonowanie. W związku z tym zawieszono wiele działań takich jak pracę poradni „K”, oraz rehabilitację w ośrodkach zdrowia. Zmniejszono refundację na zabiegi rehabilitacyjne i mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z tych usług głównie w szpitalu, a nie placówkach zamiejscowych tj. ośrodkach zdrowia. - Będziemy czynić starania, aby funkcjonowanie służby zdrowia w Sterdyni uległo poprawie oraz każdy z chorych miał coraz to lepszą dostępność do niektórych świadczeń podstawowej opieki medycznej – powiedziała dyrektor Ewa Wojciechowska. A jej zastępca Ryszard Przybylski dodał: - Jeżeli samorząd wyrazi dobrą wolę to SP ZOZ jest w stanie pomoc i poprawić dotychczasowe funkcjonowanie środka zdrowia w Sterdyni.
Nowo budowana prywatna przychodnia nie powinna stanowić problemu, a ośrodek będzie nadal funkcjonował tylko z inną obsadą lekarską. Część pacjentów zechce korzystać z dotychczasowej obsługi, którą prowadził ZOZ. Powstanie nowej przychodni wpłynie na konkurencyjność obu placówek świadczących usługi podstawowej opieki medycznej, co może mieć wpływ na poprawę świadczonych usług i wygodę dla pacjentów – powiedział R. Przybylski.
Najważniejsze jednak jest dobro pacjentów. Problemy finansowe nie mogą być rozwiązywane ich kosztem.
Leszek Koper

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe