17
2020
2015-01-09

„Obtrąbywanie” Adwentu nie tylko w SOK


Zgodnie z adwentową tradycją już po raz czternasty w Sokołowie Podlaskim odbył się Powiatowy Przegląd Gry na Ligawkach. 

Niestety, w czwartkowe południe 18 grudnia 2014 roku padało, toteż prezentacje przeniesiono do sali widowiskowej SOK i przenikliwy dźwięk ligawki, nieodzowny atrybut adwentowego czuwania, w tym roku nie niósł się ulicami miasta.  
W konkursie wzięło udział 21 muzyków ludowych. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata, najstarszy, Jan Maliszewski, 87 lat. Komisja w składzie: Eliza Zakrzewska (przedstawicielka Starostwa Powiatowego), Kazimierz Soszka (kierownik muzyczny ZPiT „Sokołowianie”), Bożena Kaczmarek (instruktor muzyczny), Jacek Kubicki (kapelmistrz w GOK w Jabłonnie Lackiej), Romuald Iwańczuk (skrzypek w kapeli ZPiT „Sokołowianie”) po przesłuchaniu wszystkich wykonawców dokonała następującego podziału nagród. W kategorii „dorośli” pierwszą nagrodę w kwocie 300 zł otrzymali: Roman Brochocki z Sokołowa Podl., Rafał Gałaguz i Paweł Bondarczuk z Wieski, Mateusz Szadkowski z Wyroząb. Drugą nagrodę (200 zł) przyznano Tomaszowi Maliszewskiemu, Janowi Maliszewskiemu, Piotrowi Bondarczukowi (wszyscy z Wieski) oraz Pawłowi Fidorukowi z Ciechanowca. Wyróżnienia (100 zł) otrzymali: Dariusz Oleszczuk, Eugeniusz Szymaniak, Witold Maliszewski, Mariusz Maliszewski, Paweł Przewoźnik, Mateusz Burzyński, Tomasz Augustyniak, Andrzej Zembrowski, Henryk Bojar. 
 
W kategorii „dzieci do lat 15” Michał Maliszewski i Adam Ignatowski otrzymali ligawy, Ilona Ignatowska - ligawę oraz 100 zł, Przemysław Tatarczuk - 100 zł. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim i Sokołowski Ośrodek Kultury.
Warto dodać, że w grudniu ub. r. legacze (grający na ligawkach) z naszego powiatu z sukcesami występowali na innych przeglądach. I tak na XII Konkursie gry na ligawce w w Łochowie I miejsce zdobył Roman Brochocki, III - Paweł Przewoźnik. Wyróżnienia otrzymali Tomasz Maliszewski i Tadeusz Augustyniak. Z kolei na prestiżowym Ogólnopolskim XXXIV Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu nagrodzono bądź wyróżniono aż 23 „naszych” ludowych muzyków, w tym w kat. dorośli III nagrodę otrzymał Roman Brochocki, wyróżnienie m.in.: Paweł Bondarczuk, Piotr Bondarczuk, Rafał Gałaguz, Jan Maliszewski (z Wieski), Paweł Przewoźnik z Kamieńczyka, Mateusz Burzyński z Białobrzegów, Mariusz Gałaguz z Sokołowa, Tadeusz Augustyniak z Łazówka. 
W kat. dzieci od 11 do 16 lat I nagrodę otrzymał Mateusz Szadkowski z Wyroząb, III - Tomasz Boruta z Kamieńczyka i Ilona Ignatowska z Białobrzegów, w kat. dzieci do lat 10 III nagrodę przyznano Adamowi Ignatowskiemu.  Sukcesów nie zabrakło też na XVIII „Adwentowym graniu” w Siedlcach. Tam w kat. młodzieżowej I nagrodę otrzymała Ilona Ignatowska, III – Tomasz Boruta i Mateusz Szadkowski, inni wyróżnienia i nagrody rzeczowe. W kategorii dorosłych I nagrodę otrzymali - Piotr Bondarczuk, Henryk Bojar, II - Paweł Przewoźnik, Rafał Gałaguz, Mariusz Gałaguz, Roman Brochocki, III - Jan Maliszewski, Paweł Bondarczuk, Mariusz Maliszewski, Eugeniusz Szymaniak, inni - wyróżnienia i upominki.
 
Ligawka to długi (2-3 m) ludowy instrument dęty wykonany z wydrążonego, przeciętego wzdłuż pnia drzewa, owiniętego łykiem. Jej nazwa pochodzi od legania, czyli opierania - instrument jest zbyt ciężki, żeby grać na nim, trzymając w rękach. Gra na ligawce to liganie. Ligawka należy do najstarszych instrumentów używanych w Polsce (pierwsze pisane wzmianki o niej pochodzą z IX w.). Dawniej używano ligawek do nawoływania bydła, a od XIX w. także do grania w czasie adwentu i podczas wyprowadzenia zwłok zmarłego z domu w czasie pogrzebu. Od lat 70. XX wieku dzięki placówkom kultury na Podlasiu i Mazowszu zwyczaj adwentowego grania ożywa i powraca nie tylko w ramach regionalnych konkursów. 
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe