17
2020
2018-11-28

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w ZSS im. Jana Pawła II


W szczególnym dla Polski roku 2018 w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim podejmowano wiele działań mających na celu przybliżenie historii ojczyzny i atmosfery tamtych dni, kiedy to Polacy tak bardzo cieszyli się wolnością odzyskaną po 123 latach niewoli.

Natomiast w piątek 9 listopada od rana rozpoczęto obchody Narodowego Święta Niepodległości, wyznaczonego ustawą sejmową w 1937 na symboliczny dzień 11 listopada. Najpierw uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali biało-czerwone rozetki i chorągiewki. Później społeczność szkolna wysłuchała pięknego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Seniorynki” i okolicznościowych wierszy autorstwa Danuty Kalinowskiej, założycielki zespołu i kierownika artystycznego. Zespołowi prowadzonemu muzycznie przez Piotra Kucharka akompaniował Kazimierz Wcisłak. Następnie uczniowie wzięli udział w grze patriotycznej złożonej z takich między innymi zadań jak Samarytanka, Sokole oko, Poligon, Główka pracuje, Od szczegółu do ogółu, Patriotyczne dzieło. Przygotowana przez Anetę Nowotniak gra miała na celu wzbogacenie wiedzy o symbolach narodowych i historii, rozwijanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz ogólnej sprawności fizycznej i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i wychowawców.

O godzinie 11.11, w łączności z innymi Polakami, wszyscy obecni zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W bogatym programie tego dnia nie zabrakło występów uczniów. Zaprezentowali oni montaż słowno- muzyczny pt. „Wdzięczni za dar Niepodległości”, przygotowany pod kierunkiem Izabeli Szymańskiej i Grażyny Kobylińskiej, oprawa muzyczna Dorota Prokopczuk i Grzegorz Nowotniak. Chętni uczniowie mogli wyśpiewać Niepodległej pieśni patriotyczne w karaoke. Koncertowali również nauczyciele i pracownicy szkoły. Oglądano przygotowaną przez Marzenę Nowak wystawę „Droga Polski do niepodległości”. Delegacja drużyn harcerskich działających w placówce oddała hołd i zapaliła znicz pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w parku im. A. Mickiewicza. Tego dnia nawet wata cukrowa serwowana uczniom była w barwach narodowych.

9 listopada w ZSS im Jana Pawła II był nie tylko wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu, ale pokazał też, że społeczność placówki stanowi jedną wielką rodzinę.


J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe