17
2020
2013-11-12

O wiatraku, konflikcie oraz pieniądzach...


Z wójtem gminy Sokołów Podlaski, Marcinem Pasikiem rozmawia Kamil Waszczuk.

- Mieszkańcy Brzozowa twierdzą, że gmina Sokołów złamała prawo, bo nikt nie wiedział o planowanej w ich miejscowości budowie wiatraka. Jak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy?
- Mieszkańcy złożyli do mnie pismo odnośnie uchylenia tej decyzji. Zgodnie z prawem przesłaliśmy ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odpowiedzi jeszcze nie dostaliśmy, ale myślę, że do końca tego miesiąca ją otrzymamy. Treść odpowiedzi na pewno będzie upubliczniona, bowiem nie mam żadnych tajemnic w tej kwestii.

 - Dlaczego mieszkańcy nic nie wiedzieli, że w ich miejscowości ma powstać elektrownia wiatrowa?
- Decyzję w tej sprawie podjął mój poprzednik, prawie rok przed objęciem przeze mnie stanowiska wójta. Ja nie miałem żadnego wpływu na tę decyzję, aczkolwiek myślałem, że mieszkańcy od dawna o wszystkim wiedzą. Gdy w Bachorzy stawiano wiatrak, wypowiedziałem się w mediach, że wkrótce powstanie kolejna elektrownia wiatrowa na terenie naszej gminy - w Brzozowie. Po tej wypowiedzi przyszli do mnie mieszkańcy, którzy mówili, że nic o tym nie wiedzą. Byłem bardzo zdziwiony; nie zdawałem sobie z tego sprawy, że oni mogą o tym nie wiedzieć. 

 - Czy na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy było obwieszczenie o planowanej budowie?
- Tak, było.

- Kiedy zostało wywieszone?
W 2009 roku.

 - Dlaczego zatem w tym roku nie przypomniano o tym mieszkańcom?
- Bo procedura tego nie wymaga. Poza tym przekonany byłem, że wszyscy od dawna o tym wiedzą i się na to zgadzają... Jednak oni nic nie wiedzieli. Odkąd jestem wójtem żadna inwestycja nie jest wykonywana bez wiedzy mieszkańców. Zawsze powiadamiam sołtysa, radę sołecką, a nawet wszystkich mieszkańców na organizowanych zebraniach wiejskich. Nie wiem dlaczego oni nic nie wiedzieli. Teraz pozostaje mi jedynie pomóc mieszkańcom i sprostać to, co zostało poczynione przez mojego poprzednika. 

- Czy Pana spór z miastem nadal trwa?
- Nie ma żadnego sporu z miastem i nigdy go nie było. Ludzie mówią, że jest wielki konflikt pomiędzy Pasikiem a Karakulą, ale to nieprawda. Żadnego konfliktu nie ma. 

A jak wytłumaczy Pan sprawę dowozu dzieci z gm. Sokołów do szkół na terenie miasta. Czy to, według Pana, nie jest spór?
- Sprawa dowozu była tylko czystą negocjacją pomiędzy dwoma samorządami. W każdym bądź razie, na pewno nie był to konflikt.

- Jeszcze kilka dni temu rodzice skarżyli się, że nie dostali od początku roku szkolnego żadnych pieniędzy za bilety miesięczne. Czy pieniądze zostały już przekazane na konto miasta?
 - Tak, pieniądze zostały już przekazane - 8 tys.zł/miesiąc. Mam informację od dyrektorów szkół miejskich, że pieniądze są już na kontach poszczególnych szkół. Rodzicom, którzy okażą się biletami zakupionymi na wrzesień i październik, wszystkie pieniądze zostaną zwrócone.

- Burmistrz domagał się jednak większej kwoty...
- Tak, z wyliczeń burmistrza wyszło nie 32, lecz 37 tysięcy na 4 miesiące. A dlaczego? Dlatego, że do szkół poszły dzieci w wieku sześciu lat, których my nie liczyliśmy. Jeśli rzeczywiście będzie trzeba  dopłacić, na pewno to zrobimy.

 - Nawet dopłatę w wysokości 5 tys. zł., której domaga się burmistrz?
- Zapłacimy, nawet jeśli miałaby to być kwota wyższa niż 5 tys. zł. W końcu nie jest to kwota, którą wydajemy bezmyślnie.  (...)

Cały wywiad w najbliższym papierowym wydaniu - 14 października.

Rozmawiał: KAMIL WASZCZUK
 

« wróć | komentarze [14]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A wiecie jaki jest koszt tej zabawki tej mocy około 2,5 mil euro poczytajcie sobie tomy

stach
2013-11-17 16:35:48

Panie Wójcie dlaczego w Brzozowie nie może powstać nowa inwestycja p. Gajdów - powstałyby nowe miejsca pracy?! a tam ciągnie się sprawa wydania pozwolenia na budowę bo nieważne są decyzje pana?!

7gLdF6
2013-11-16 18:03:27

Biedulo Biedulo warto się uczyć a nie pouczać, gdyby głupota miała skrzydła daleko byś pofrunęła bidulo

do Ksa biduli
2013-11-15 13:29:46

Ciekawa sprawa będzie jak dzieci gmina Kosów zabierze, bo wójt pismo wysmarował, żeby gmina płaciła za swoje dzieci! I co wtedy będzie? Do szkoły w Skibniewie chodzi połowa dzieci z gminy Kosów a tam sala się buduje. Tak będzie, że dzieci nie będzie!

bzcNM7
2013-11-14 23:52:50

Byłem u jednego i drugiego, jestem zdrów jak ryba, próbuj dalej BIDULO. Poszedł do szkoły języka ojczystego się wyuczyć, a nie w gminie stołek grzeje

ksa
2013-11-14 22:34:24

Tobie tylko lekarz może pomóc, od zaślepienia nienawiścią okulista, od głupoty psychiatra - lecz się biedulo

do ksa
2013-11-14 06:33:56

Do przedmówcy, może zrozumie: Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.

ksa
2013-11-13 20:51:31

do ksa: A ja po przeczytaniu twojego tekstu się nie dziwię Panu Wójtowi, takiemu tłumokowi to i ten co wołał kiedyś pomożecie by nie pomógł. Ma rację, że pomaga znajomkom bo to wszyscy normalni mieszkańcy gminy.

do ksa
2013-11-13 19:40:20

Pan wójt to niezły krętacz. Na osobności to pitu, pitu, milutki i powie, co chcesz usłyszeć. A w rzeczywistości to g... pomoże. Taki on nasz swojski, dla ludu, że by go cholera wzięła. Tylko znajomkom służy!

ksa
2013-11-13 18:58:41

A może Pan Wójt zainteresuje się w końcu szkołą w Nowej Wsi? Pracą tamtejszego personelu? Tam nie ma kiedy zapłacić, czy to za przedszkole, czy za komitet...Panie albo do 11. w gminie( autentycznie taką odpowiedż dostałam we wtorek) albo jadą do gminy lub banku. O 13. już ich nie ma- powód jak wyżej. Na temat lekcji, które nie odbyły się, bo Pani radna gdzieś "musi" to już historia znana każdemu , kto w tej szkole ma dzieci.Może to Pana Wójta zainteresuje? wszak niedługo chyba wybory dyrektora tej placówki??Może Pan uruchomi płatności on-line, bo sekretarki nie udało mi się zastać w gabinecie przez cały tydzień. I co tu można mówić później o wynikach testu? na to pracuję się przez 6 lat..

rodzic..
2013-11-13 14:14:34

Nie ma innej możliwości, bo autobus do Soko nie kursuje :- więc wyboru po prostu nie było. Pasik dużo gada, a nic nie robi

mieszk
2013-11-13 11:32:19

Skoro rodzice zdecydowali się dowozić dzieci na własny koszt to już pretensje do samego siebie, a nie gminy!


2013-11-12 21:07:40

A co z dziećmi, których rodzice dowożą do szkół własnymi autami? Te pieniądze zostają bezprawnie w gminie!

mieszk
2013-11-12 20:53:20

5 tysi to za dużo, według mnie oczywiście.


2013-11-12 18:54:01
Strona 1/1


Dane kontaktowe