1
2020
2016-05-01

O Paderewskim na SUTW


W czwartek 21 kwietnia Sokołowskim Ośrodku Kultury znany muzykolog Igor Pogorzelski opowiadał o wyjątkowym, choć niedocenianym Polaku. Wykład zatytułowany „Ignacy Jan Paderewski - muzyk, kompozytor, polityk", wzbudził wielkie zainteresowanie słuchaczy. 

Wykładowca nie krył swojego podziwu dla artysty, podkreślał też z żalem, że Paderewski, jedna z najwybitniejszych postaci w historii Polski, nie ma nawet swojej ulicy w Warszawie. Oczywiście w Sokołowie też nie, a pasowałoby uczcić w ten sposób człowieka, którego rodowe korzenie sięgają majątku Paderewo w gminie Sterdyń. Warto tutaj dodać, że żyją jeszcze w naszym powiecie przedstawiciele tego rodu. Pani Mieczysława Gmitrzuk z d. Paderewska z Kolonii Paderewek pamięta wuja Ignaca.     
 
Znakomity artysta urodził się 6 listopada 1860 w Kuryłówce na Podolu, gdzie osiedlił się jego ojciec, Jan Paderewski. Wkrótce to on zajął się wychowaniem syna, ponieważ matka, Poliksymena z Nowickich, (córka zesłańca, przyjaciela Adama Mickiewicza) zmarła kilka miesięcy po urodzeniu syna. W 1863 roku Jan Paderewski udzielał pomocy powstańcom i trafił za to na rok do więzienia. Ignacym zajmował się ciotka. Tradycje powstańcze i patriotyczna atmosfera rodzinnego domu ukształtowała życiową postawę artysty. Tajniki muzyki poznawał w domu, następnie ukończył  Instytut Muzyczny  w Warszawie, kształcił się też w Berlinie i Wiedniu  u Teodora Leszetyckiego (ddzięki wsparciuHeleny Modrzejewskiej). W czasie swej długiej kariery wirtuozowskiej koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk, w Afryce i Australii.  Uznany za geniusza muzycznego, gromadził na koncertach tłumy, w tym wielkie osobistości. Był też znakomitym kompozytorem. 

Igor Pogorzelski zwrócił uwagę na działalność Paderewskiego nie tylko jako kompozytora i pianisty, ale również polityka, wielkiego męża stanu i patrioty, hojnego dobroczyńcy i człowieka darzonego powszechną sympatią. Mówił o węzłowych wydarzeniach z jego życia osobistego, bliskich znajomościach z możnymi ówczesnego świata, wspominał olbrzymie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległego bytu, a szczególnie dostępu do morza, działaniach na rzecz jej dalszego rozwoju.    Przedstawił bogatą i różnorodną działalność społeczną artysty, który do końca życia hojnie dzielił się majątkiem; między innymi szerokim echem wśród rodaków odbiło się ufundowanie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 500 rocznicę bitwy, zbudowanie hotelu Bristol i wspaniałego budynku Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
Swoją porywającą opowieść Igor Pogorzelski wzbogacił bardzo ciekawą prezentacją multimedialną. Słuchacze nie tylko mogli obejrzeć fotografie i dokumenty, ale też wysłuchać fragmentów utworów muzycznych, filmów, wywiadu.     

Ignacy Jan Paderewski zmarł  29.06.1941 r. w Nowym Jorku i został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych w Arlington. Dopiero ponad 50 lat później jego prochy sprowadzono do wolnej już Polski i pochowano w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe