29
2022
2011-06-15

O magii papieru…


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zorganizowano ciekawe warsztaty papiernicze dla przedszkolaków.

Przeprowadziła je firma KALANDER z Gliwic. W zajęciach wzięło udział 6 grup dzieci z sokołowskich przedszkoli, ogółem ok. 200 maluchów.
- Zajęcia miały na celu zapoznanie najmłodszych z historią papiernictwa, w powiązaniu z zabawą. Przedszkolaki mogły zobaczyć, jak papier jest czerpany z dębowej kadzi papierniczej, a następnie odciskany w zabytkowej prasce. Po wysłuchaniu krótkiej historii papieru i pierwszym pokazie, dzieci podzielone na trzy grupy przystąpiły do samodzielnej pracy – opowiada Hanna Lecyk, dyrektor MBP w Sokołowie Podlaskim. - Pierwsza grupa miała za zadanie czerpanie papieru wraz z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej. Druga uczyła się barwienia papieru techniką japońską. Trzecia grupa pisała gęsim piórem oraz odciskała pieczęcie lakowe. Następnie grupy się zmieniały, aby wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w procesie powstawania i dekoracji papieru.
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową, barwioną kartkę papieru oraz samodzielnie wykaligrafowane nazwisko gęsim piórem. Przedszkolaki z wielką radością zabrały do domu swoje prace wykonane podczas warsztatów.
BOŻENA GONTARZ
FOT. ARCHIWUM MBP

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe