2
2020
2011-02-15

O karnawałowych zwyczajach


W niedzielne popołudnie 6 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej poświęcone tradycjom i zwyczajom karnawałowym.

Spotkanie otworzył prezes TMZS Mieczysław Szymański i serdecznie powitał jego uczestników. Następnie wygłosił ciekawą prelekcję na temat: „Karnawał (zapusty) – tradycje i zwyczaje”. Mówił, m.in., że dawniej karnawał – to czas zimowych zabaw, maskarad, kuligów czyli „tańców, hulanek, swawoli”. Był to także okres ożywionych kontaktów towarzyskich, kojarzenia małżeństw, ślubów i wesel. Zaznaczył, że najbardziej ożywiony był ostatni tydzień karnawału rozpoczynający się tzw. tłustym czwartkiem. W dniu tym, jak głosi przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” na stole nie mogło zabraknąć pączków i faworków. Przytoczył wspomnienia Franciszka Kobryńczuka. „W Zapusty wyczyniano przeróżne dziwy – przeważnie psoty i kłamstwa oparte na przebieraniu się za policjantów, komorników, Cyganów i Żydów. Mężczyźni przebierali się za dziewczęta, a te za kawalerów. Przydawały się sztuczne wąsy, włosy. Jedni drugich tumanili w sposób bezlitosny”. W ostatnie trzy dni karnawału tańczono i bawiono się do upadłego, a na ulice miasteczek i wiejskie drogi wychodzili przebierańcy.
Prezes zaapelował o opisanie naszych tradycji i zwyczajów, aby ocalić je od zapomnienia przynajmniej w formie pisemnej. Podkreślił, że zmieniają się czasy, a tradycje ubożeją.
Później uczestnicy spotkania przystąpili do degustacji karnawałowych potraw przygotowanych przez uczestników spotkania. Wszystkie były pyszne. Nie zabrakło faworków i pączków – polskich specjałów karnawałowych. Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze.
Zebrani mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Ziemia Sterdyńska w obiektywie” zorganizowaną przez TMZS. Zachwycano się pięknymi zdjęciami autorstwa Jadwigi i Mieczysława Szymańskich.
STANISŁAWA MACIAK
FOT. TMZS

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe