32
2019
2019-01-29

O intrygującym El Greco


W czwartek 24 stycznia 2019 r. w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny wykład w ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelekcję na temat intrygującej sztuki El Greco wygłosiła kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorota Pikula

El Greco, a właściwie Domenicos Theotokopulos to hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt pochodzenia greckiego. Urodził się około 1541 r. na Krecie. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Obrazy El Greca są niepowtarzalne, pełne ekstazy i mistycyzmu. Wyróżniają się żywą kolorystyką i ekspresją form. Kustosz Dorota Pikula opowiedziała słuchaczom SUTW o tym niezwykłym artyście, zwracając przy tym uwagę na jego indywidualność.

Obrazy El Greca stanowczo różniły się od innych dzieł powstających w owym czasie. Chociaż większość artystów przedstawiała na płótnach sceny biblijne, a motywy ukazywane na obrazach powtarzały się, dzieła El Greca były unikatowe. Wiele kanonów było artystom narzucane z góry przez władze Kościoła, lecz hiszpański twórca potrafił przemycać na płótno swoją wizję przedstawianych wydarzeń.

Z premedytacją odchodził od konwenansów i potrafił przeciwstawić się narzuconym kanonom. Jego dzieła były inspirujące, zadziwiające, ale przede wszystkim były niepowtarzalne.

Sztuka El Greca stała się tematem wielu wykładów i konferencji, kiedy w 1964 r.w Kosowie Lackim jeden z jego obrazów został odkryty przez Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską. Niedawno miała miejsce premiera książki “Polski El Greco” autorstwa Katarzyny J. Kowalskiej, która opisała historię odnalezienia obrazu. Podczas wykładu słuchacze mogli nabyć tę właśnie książkę.

Czwartkowy wykład nawiązywał również do odwiedzonej wcześniej wystawy “Ars Sacra El Greca” w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Prelekcji wysłuchali nie tylko sokołowscy seniorzy, ale również uczniowie koła plastycznego działającego przy SOK.

Katarzyna Dybowska
Fot. SOK
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe