17
2020
2019-01-14

O grypie i sposobach zapobiegania


W czwartek 10 stycznia 2019 r. odbył się kolejny wykład dla słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelekcję na temat grypy, jej objawów, konsekwencji i zapobiegania wygłosiła dr Katarzyna Rudnicka. 

Dr Rudnicka wyjaśniła, że grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Jak stwierdziła doktor, jest to choroba znana ludzkości od stuleci, gdyż opisana została po raz pierwszy przez Hipokratesa w 412 r. p.n.e. Najbardziej znaną pandemią grypy była w latach 1918-1919 “Hiszpanka” wywołana przez szczep H1N1.

Prelegentka wskazała, że zachorowania na grypę u ludzi wywołują dwa typy wirusa grypy - A i B. Oba typy ulegają częstym mutacjom, co skutkuje powstawaniem nowych wariantów wirusa. Znacznie szybciej mutuje wirus grypy A. Częste powstawanie nowych wariantów wirusa tłumaczy występowanie sezonowych epidemii i wymusza coroczne zmiany składu szczepionki przeciwko grypie sezonowej.

W Polsce okres zachorowań na grypę sezonową to czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Objawami grypy są: nagły początek choroby (od 3 do 6 godzin), gorączka trwająca od 3 do 4 dni, suchy i męczący kaszel, dreszcze, ogólne zmęczenie, brak siły i bóle mięśniowe. Charakterystyczne dla grypy jest brak kichania i bólu gardła.

Jak wyjaśniła dr Rudnicka, grypą można zarazić się od osoby chorej, gdyż wirus jest przenoszony drogą kropelkową, na skutek wdychania wydzieliny z dróg oddechowych w bliskiej odległości od chorego. Zarazić można się również dotykając osoby chorej lub skażonych przez nią przedmiotów.

Zdaniem doktor najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą są szczepienia. Dokonuje się ich wczesną jesienią jeszcze przed rozprzestrzenianiem się wirusa sezonowego. Szczepienia chronią nie tylko osoby, które poddały się zabiegowi, ale również osoby przebywające w otoczeniu osób zaszczepionych. Polega to na tym, że osoba niezaszczepiona, przebywająca w gronie osób zaszczepionych, nie będzie miała możliwości kontaktu z wirusem. Nazywamy to “ochroną kokonową”.

Po zakończeniu wykładu dr Katarzyna Rudnicka odpowiadała na liczne pytania słuchaczy, dotyczące szczepień i innych sposobów ochrony przed grypą. Następnie wszyscy uczestnicy wykładu otrzymali wpisy do indeksów.


Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe