17
2020
2017-09-20

O ASF głośno w Repkach


13 września odbyła się Sesja Rady Gminy Repki. Poruszono temat Afrykańskiego Pomoru Świń oraz planowanej sieci gazowej.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród laureatkom konkursu literacko-plastycznego „Na skrzydłach przyjaźni”, zorganizowanego w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej lub literackiej obrazującej przygodę z wybranym bohaterem literackim. Spośród tysięcy nadesłanych zgłoszeń, wyróżniono prace 7 uczennic z gminy Repki. Laureatkami konkursu zostały: Olga Bojar, Karolina Czarnocka, Natalia Czapska, Katarzyna Jaszczołt, Wiktoria Salach, Magdalena Sawicka i Monika Gałecka. Dziewczęta dostały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, Wójt Gminy Repki Krystynę Mikołajczuk-Bohowicz oraz Przewodniczącego Rady Gminy Repki Adama Czarnockiego. Do konkursu przygotowała je kierownik GOPS w Repkach Teresa Stasiuk.

Po wręczeniu nagród Wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz przypomniała zgromadzonym o przedsięwzięciach zorganizowanych w ostatnim czasie na terenie Gminy., w tym m. in. o uroczystym otwarciu drogi do zabudowań kolonijnych we wsi Karskie. Całość inwestycji wyniosła ponad 135 tys. zł. Wykonania przedsięwzięcia podjęło się przedsiębiorstwo „Regionalne Drogi Podlaskie” z Siedlec. Przy współpracy z siedlecką firmą w okresie letnim przebudowano także ul. Starowiejską i ul. Źródlaną w Repkach, plac przy świetlicy wiejskiej w Liszkach, plac przy Szkole Podstawowej w Wyrozębach, plac przy świetlicy wiejskiej wraz z przebudową drogi gminnej w Wasilewie Szlacheckim, drogę gminną w Rogowie oraz drogę na odcinku Skwierczyn Dwór - Skwierczyn Wieś. Całkowita wartość robót wyniosła ponad 713 tys. zł i została sfinansowana z budżetu Gminy. Jak się dowiedzieliśmy, Marszałek Województwa Mazowieckiego zwiększył o 60 tys. dotację na przebudowę drogi do wsi Wierzbice. W tej chwili uzyskana dotacja wynosi 150 tys. zł.

Wójt wspomniała także o zakończeniu prac związanych z usuwaniem azbestu na terenie Gminy Repki zaplanowanych na bieżący rok. W sumie usunięto eternit z 75 posesji. Mieszkańcy nie ponosili kosztów przedsięwzięcia. Sfinansowano je z budżetu Gminy oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Usuwanie i utylizacja azbestu z pozostałych posesji będą kontynuowane w przyszłym roku.

Kolejnym przedsięwzięciem w Gminie Repki będzie budowa sieci wodociągowej wraz z 44 przydomowymi oczyszczalniami ścieków we wsi Czaple Kolonia. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przetarg na zrealizowanie projektu wygrała firma „Ikar Serwis” z miejscowości Ławy.

Podczas Sesji Rady Gminy poruszono także temat projektu budowy sieci gazowej. Mieszkańcy dostali do wypełnienia ankiety dotyczące ich zapotrzebowania na gaz. Jeśli chętnych do podłączenia do sieci będzie wystarczająco dużo, zostanie wykonany projekt inwestycji. Jak twierdzi Wójt, planowana „nitka” ma przebiegać od miejscowości Bachorza, przez Repki, Borychów, Wyrozęby do Sawic.

Najgorętszym tematem poruszonym na Sesji był wirus ASF. Po potwierdzeniu nowego ogniska w Gminie Paprotnia, możliwe jest rozszerzenie przez Wojewodę Mazowieckiego strefy zagrożenia o kolejne wsie. Według Wójt Krystyny Mikołajczuk-Bohowicz mogą być to miejscowości Sawice Dwór, Sawice Wieś, Sawice Bronisze, Ostrowiec, Liszki, Wyrozęby Konaty, Wyrozęby Podawce, Skwierczyn Dwór, Skwierczyn Wieś, Kobylany Skorupki, Ostrówek oraz Smuniew. Wójt apelowała do rolników, aby ci jak najszybciej wyprzedawali świnie, póki Wojewoda nie wydał jeszcze nowego rozporządzenia i nie ma wprowadzonych sankcji na terenie podanych wsi.

Ostatnim punktem obrad było głosowanie nad projektem uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi sokołowskiemu na odbudowę drogi powiatowej na odcinku Kożuchówek - Włodki od kilometra 0,320 do 2 kilometrów na terenie Gminy Repki. Projekt został przyjęty jednogłośnie.
 Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe