17
2020
2020-02-04

Nowy termin składania PIT


Resort finansów poinformował, że zmienił się termin składania wszystkich zeznań podatkowych PIT za rok 2019. Można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r.

Należy pamiętać, że deklaracje złożone przed tym terminem będą traktowane jak złożone od 15 lutego. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli PIT zostanie złożony wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Skarbówka ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku.  Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostanie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38. Osoby, które chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub odliczyć ulgi – będą musiały skorygować deklarację. Jeśli naniesienie zmian będzie niekonieczne, wówczas wystarczy zaakceptować rozliczenie. Niewykonanie żadnych kroków będzie skutkowało automatycznym zaakceptowaniem przygotowanego zeznania wraz z upływem terminu akceptacji deklaracji, tj. 30 kwietnia.
 
Przypomnijmy, że w usłudze Twój e-PIT będzie można zobaczyć i złożyć zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38.
E-PITy sprawdzać można poprzez stronę internetową od 15 lutego do 30 kwietnia. Aby znaleźć swoją propozycję zeznania, należy odszukać zakładkę Twój e-PIT na stronie internetowej podatki.gov.pl. Do zalogowania potrzebny będzie: PESEL (albo NIP i data urodzenia); kwota przychodu wskazana w deklaracji za 2018 rok; kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2019 rok.
 
Mimo obietnic ministerstwa, osoby osiągające przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, nie będą miały automatycznie wypełnionych rocznych zeznań podatkowych. Fiskus wycofał się z obietnicy wypełnienia formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Przedsiębiorcy swój PIT za 2019 r. będą musieli złożyć na dotychczasowych zasadach.
 
Ewelina Wolska
Fot: (I) 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe