7
2020
2017-02-13

Nowe radiowozy w Sokołowie


Na ostatniej sesji w Ceranowie zapadła decyzja o pomocy dla Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim – gmina dołoży 50 tys. zł do nowego radiowozu. Nie będzie to jednak jedyny nowy wóz dla sokołowskiej Policji.

Koszty funkcjonowania Policji są pokrywane z budżetu państwa, jednak Ustawa o Policji zezwala wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego na przekazywanie środków finansowych, które przeznaczone zostaną na wydatki inwestycyjne, modernizacyjne lub remontowe Policji, koszty utrzymania i funkcjonowania jej jednostek organizacyjnych, a także zakupu niezbędnych funkcjonariuszom towarów i usług – w tym radiowozów. O taką pomoc do samorządów zwróciła się Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim.
Wstępnie mamy deklarację Rady Gminy Ceranów o przyznaniu kwoty wsparcia w wysokości 50 tys. zł na samochód w ramach wsparcia zakupów centralnych przez samorządy lokalne. Byłby to samochód marki Opel Combo w wersji typowo przeznaczonej na radiowozy policyjne – z pomieszczeniem przeznaczonym do przewozu osób zatrzymanych – informuje Nadkomisarz Marek Żero, zastępca komendanta KPP w Sokołowie Podlaskim.
Samochód marki Opel kosztuje około 105 tys. zł. W ramach programu sokołowska Komenda otrzyma 50% wsparcia od samorządu lokalnego, w tym przypadku gminy Ceranów, natomiast pozostałe 50% kwoty zostanie pokryte z budżetu państwa. Sokołowscy policjanci mają do swojej dyspozycji niemal 20 samochodów, jednak są to auta wysłużone. Jak mówi nadkomisarz Marek Żero:
Rok produkcji części samochodów, które posiadamy to rok 2009 i 2010. Kiedy zmieniała się flota w Policji z granatowej na srebrno-niebieską zakupionych zostało najwięcej samochodów, dlatego też większość aut, którymi dysponuje obecnie Komenda Powiatowa w Sokołowie Podlaskim i podległe jej posterunki są z roku 2010. Oczywiście mamy samochody nowsze – 4 Skody Yeti i jeden samochód marki Kia, pochodzące ze wsparcia samorządów bardzo różnych, jednak zdecydowana większość samochodów pochodzi w lat 2009-2010, co w przypadku samochodów policyjnych oznacza, że są one już dość mocno zużyte - trzeba zaznaczyć, że samochody użytkowane w Policji są znacznie bardziej eksploatowane niż większość samochodów, które są w rękach prywatnych. Nasze samochody bardzo często użytkowane są w trzech zmianach, czyli można powiedzieć, że nie stygną.
Wspierać Policję mogą tylko gminy i powiaty - województwa nie mają takiej możliwości. Jak do tej pory tylko samorząd gminy Ceranów przychylił się do prośby sokołowskiej Komendy. Jak więc zazwyczaj wygląda współpraca Policji z samorządami ?
Zawsze możemy liczyć na pomoc samorządów, aczkolwiek jest to uzależnione od możliwości finansowych danego samorządu. Każdy samorząd jest obarczony bardzo różnymi zobowiązaniami, w tej chwili masa niepewności – to wiem od samorządowców – związanych jest z reformą edukacji, co wiąże się z nakładami na potrzeby szkoły. Nie wszyscy samorządowcy wiedzą jakie kwoty muszą zarezerwować na ten cel, dlatego też chyba trudniej im podjąć decyzję o wsparciu dla nas. Samorządy wspierają też ochotnicze jednostki Straży Pożarnej, gdzie kwoty również są bardzo wysokie, bo wozy bojowe straży pożarnej są o wiele bardziej cenne niż nasze. Niemniej, tak jak powiedziałem, większość naszych samochodów udało się zakupić dzięki wsparciu samorządów - podkreśla nadkomisarz Marek Żero, zastępca komendanta KPP w Sokołowie Podlaskim.
Planowany Opel Combo nie będzie jednak jedynym nowym wozem w sokołowskiej flocie - 6 stycznia Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim otrzymała samochód marki VW Transporter T6.
W poniedziałek 6 lutego Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim otrzymała nowy radiowóz policyjny marki Volkswagen Transporter. Pojazd ten jest wyposażony w szereg nowoczesnych systemów zapewniających policjantom maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy. Nowy sprzęt transportowy będzie służył policjantom w efektywniejszym zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu sokołowskiego – informuje st. sierż. Dominika Rozbicka.
Radiowóz sfinansowany został w ramach zakupów centralnych, co oznacza, że środki w całości pochodziły z Komendy Wojewódzkiej z siedzibą w Radomiu.

 

PJoF

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A karetek pogotowia nadal 2,5 na powiat.

Igor
2017-02-17 20:07:00

Pamiętam, że kilka lat temu jak KPP Sokołów otrzymała samochód od wójtów to oddała go do Radomia. Już drugi raz wójtowie nie powinni być tacy naiwni.

OBYWATEL
2017-02-15 16:01:05
Strona 1/1


Dane kontaktowe