17
2020
2021-01-12

Nowe przepisy obowiązujące od 2021 r.


Choć mogłoby się wydawać, że po pamiętnym roku 2020, w którym jako obywatele musieliśmy zmierzyć się z zupełnie nową sytuacją oraz dostosować się do wielu niekoniecznie zrozumiałych dla nas zasad, kolejny 2021 r. będzie mógł zaskoczyć nas już tylko pozytywnie, okazuje się, że rzeczywistość jest jednak nieco inna.

Pierwsze dni stycznia pokazały, że w 2021 r. czeka nas wiele zmian, które odczujemy przede wszystkim na własnych portfelach. Zmiany prawne, które obowiązują od początku roku, bądź też zostaną wprowadzone z upływem kolejnych miesięcy, dotyczą między innymi nowych podatków, zwiększenia kwoty płacy minimalnej czy też wzrostu opłat za energię elektryczną.

Z pozytywnych zmian – jak co roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę, które do tej pory wynosiło 2600 zł brutto miesięcznie oraz 17 zł brutto za godzinę. W 2021 stawka ta wzrośnie do 2800 zł brutto miesięcznie i 18,30 zł brutto za godzinę. Jednocześnie w związku z powyższym wzrosną niestety również składki ZUS.

Zmiany, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, objęły również kwestie podatku dochodowego, a mianowicie rozszerzyły zakres obowiązywania tzw. ulgi dla młodych. Osoby poniżej 26 r. ż. nie muszą płacić już podatku z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz stażu uczniowskiego. Do tej pory ulga obejmowała tylko przychody z umów-zleceń, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy.

Niestety, kolejne zmiany to już tylko te obciążające nas finansowo. Od 1 stycznia 2021 r.  w Polsce obowiązują nowe przepisy, na podstawie których przedsiębiorcy muszą płacić dodatkowy podatek od cukru. W praktyce oznacza to dla nich dopłatę 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Nowa ustawa wprowadziła również tzw. „opłatę małpkową”, czyli opłatę od alkoholu w opakowaniach do 300 ml, która wynosi 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu. Konsekwencją wprowadzenia nowych podatków dla przedsiębiorców jest oczywiście wzrost cen dla konsumentów.

Wraz z nowym rokiem wzrosła również opłata za używanie odbiorników radiofonicznych, a także telewizyjnych. Od 2021 r. w związku z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej wzrośnie również opłata za prąd.

Dodatkowo w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 1 stycznia 2021 r. wzrosły ceny połączeń, SMS-ów oraz transmisji danych w tym kraju u operatorów sieci komórkowych, bowiem w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie są oni już zobowiązani do oferowania usług w roamingu, jak odbywało się to do tej pory.

Nieco później bo od 1 lipca 2021 r. w Polsce wejdą w życie również przepisy wprowadzające VAT dla towarów spoza Unii Europejskiej wysyłanych do klientów z państw UE. Unijny podatek obejmie zamówienia ze sklepów internetowych, tj. AliExpress, Wish, Amazon i eBay, a opodatkowane będą wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości.

Zmiany w prawie odczują także kierowcy. W 2021 roku czeka nas bowiem kilka istotnych zmian w Kodeksie Ruchu Drogowego. Co ciekawe, od 4 czerwca 2021 r. w salonie sprzedaży będzie można załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją pojazdu samochodowego, przyczepy oraz motoroweru. Na ten rok zaplanowane jest również zlikwidowanie ograniczenia prędkości do 60 km/h w terenie zabudowanym w nocy. Bez względu na porę dnia czy nocy dozwolona prędkość będzie wynosiła 50 km/h. Ponadto, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszym znajdującym się na przejściu, ale także tym, którzy dopiero chcą na nie wejść. Pieszy na zebrze nie będzie mógł z kolei korzystać z telefonu, smartfona lub innych podobnych urządzeń – zarówno w trakcie wchodzenia na jezdnię, jak i podczas przechodzenia przez nią. Dodatkowo nowe przepisy dotkną również przemieszczających się hulajnogami elektrycznymi. Nie będą oni mogli korzystać już z chodników, ponieważ te przeznaczone są dla pieszych. Osoby na hulajnogach będą musiały jeżdzić drogą. W 2021 r. rząd wprowadzi również przepisy dotyczące bezpiecznej odległości między samochodami na drogach szybkiego ruchu.

W 2021 r. czeka nas 7 niedziel handlowych:
31 stycznia 2021 r.,
28 marca 2021 r.,
25 kwietnia 2021 r.,
27 czerwca 2021 r.,
29 sierpnia 2021 r.,
12 grudnia 2021 r.,
19 grudnia 2021 r.K. W. / Grafika. prawo.org.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe