17
2020
2019-06-21

Nowa publikacja o powiecie sokołowskim


Ukończyłam już pisanie nowej książki. Teraz przygotowuję tekst do składu oraz szukam środków na jej druk. Do wielu firm i instytucji dotarłam osobiście. Część zadeklarowanych kwot już wpłynęła na konto Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej. Inne firmy zadeklarowały jakieś wpłaty, ale pieniądze od nich dotychczas nie spłynęły. Być może zapomniano o tym w natłoku bieżących spraw.

Zdecydowałam się napisać kilka słów i upublicznić je w lokalnej gazecie. To już ostatni moment, by wesprzeć finansowo nową publikację i mieć pewność, że nazwisko indywidualnego darczyńcy lub nazwa firmy znajdzie się w książce na specjalnej stronie z podziękowaniem. Dotyczy to także tych, do których dotychczas nie dotarłam i nie dałam ich właścicielom szansy na wsparcie projektu, nad którym od roku pracuję. Teraz mają taką szansę.

Książka „Mgliste sny minionych dni” została pomyślana jako zbiór opowiadań. Składa się z ponad trzydziestu krótkich, fabularnych obrazków z naszej przeszłości, tej odległej (wojennej i powojennej), i tej niedawnej. Jedne pokazują świat, który bezpowrotnie odszedł (Szmaciarz, Dziad wędrowny, Dożynki w Tchórznicy, Siała baba… len, Ruskie Doły, Na targu w Sokołowie), inne mają w centrum historyczne wydarzenia (Leśni w Jabłonnie, Droga do Treblinki, Z ziemi obcej do Polski, Historia jednego skweru). Są też takie, które próbują ocalić od zapomnienia nietuzinkowe postacie (Mały Janek, Wichura, Felek z Zabuża, Górscy od młyna, Pochować brata).

Jestem szczęśliwa, bo udało mi się dotrzeć do ostatnich naocznych świadków wielu wydarzeń, o których nie przeczytamy w podręcznikach historii. Ocaliłam od zapomnienia ludzi i ich niezwykłe losy. Pokazałam je na tle ważnych momentów z przeszłości Polski i Europy.

Dodatkową wartością książki będą czarno-białe ilustracje. Zobaczymy na nich m.in. wnętrze kuźni, międlenie lnu, robienie masła, żelazko z duszą i na węgle, pranie kijanką oraz kierat.

Dla ludzi w średnim wieku opowiadania będą sentymentalną podróżą w czasy ich dzieciństwa, a dla najmłodszych – odkrywaniem naszej narodowej przeszłości, którą znają tylko z opowieści dziadków i pradziadków lub o której nie mają pojęcia. Akcja tych opowieści dzieje się tu, na naszej ziemi, czyli w Sokołowie, w Sterdyni, w Sabniach, w Tchórznicy czy Ceranowie.

Książka Mgliste sny minionych dni może być doskonałą promocją miasta i regionu. Instytucje i firmy, które włączą się w jej wydanie, przyczynią się do ocalenia dla przyszłych pokoleń dziedzictwa przodków, co jest naszym obowiązkiem.
Zbiór ukaże się pod koniec sierpnia 2019 roku. Gdyby ktoś chciał mieć udział w jego publikacji, podaję numer konta wydawcy:


Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej
18 9221 0000 0021 0034 2000 0010
(Wiesława Kwiek „Mgliste sny minionych dni”)


Istnieje możliwość zapłaty za wydruk konkretnej ilości egzemplarzy i otrzymania faktury bezpośrednio z drukarni. Można też dokonać darowizny na rzecz TMZS i podpisać stosowną umowę z prezesem towarzystwa panem Mieczysławem Szymańskim.

Z góry dziękuję za zrozumienie i wsparcie tego ważnego dla Ziemi Sokołowskiej projektu.


Wiesława Kwiek
Mój adres mailowy: kwiek.wieslawa@gmail.com


 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe