43
2019
2019-05-28

Nowa przeprawa mostowa Perlejewo - Jabłonna Lacka otrzymała rządowe wsparcie


Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oficjalnie ogłosił, że Ministerstwo pozytywnie oceniło wniosek odnośnie rozpoczęcia realizacji inwestycji mostowej Granne - Krzemień, łączącej przez Bug powiaty siemiatycki z sokołowskim, gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka oraz województwa podlaskie i mazowieckie. Spotkanie z przedstawicielami zaangażowanych w projekt samorządów odbyło się w Grannem w czwartek 23 maja.

- Mam przyjemność ogłosić, że ministerstwo inwestycji i rozwoju pozytywnie oceniło wniosek Powiatu Siemiatyckiego, jako lidera projektu, w którym biorą udział również samorządy: gmina Perlejewo i Jabłonna Lacka, powiat sokołowski oraz dwa samorządy wojewódzki: podlaski i mazowiecki – mówił minister Jerzy Kwieciński. - Oba brzegi Bugu łączą ciągle istniejące, silne powiązania rodzinne, społeczne i gospodarcze. Czas na powstanie połączenia komunikacyjnego, które ułatwi życie mieszkańcom. W ministerstwie posługujemy się sentencją Izaaka Newtona, że budujemy za dużo murów, a za mało mostów. To jest prawda. To była też bolączka samorządów przez wiele dziesiątek lat. Takie inwestycje przekraczają możliwości budżetów samorządowych. Dziś przekazuję pozytywną informację odnośnie samego dofinansowania do opracowania kosztownej dokumentacji projektowej. Jednak jestem przekonany, że za rok lub dwa lata przystąpimy do wyłonienia wykonawcy i faktycznej budowy nowego mostu w Grannem. W tej kwestii będziemy wspierać wszystkie samorządy zaangażowane w realizację tego projektu. Warto podkreślić, iż projekt został bardzo dobrze przygotowany przez Powiat Siemiatycki, który na mocy porozumienia jest liderem przedsięwzięcia. Gratuluję wszystkim samorządom i możecie państwo liczyć na nasze dalsze wsparcie. Ten most jest bardzo potrzebny zarówno mieszkańcom Podlasia jak i Mazowsza. Uważam, że dzisiaj możemy powiedzieć, że ten most zostanie zbudowany.

Ministerstwo na opracowanie dokumentacji projektowej mostu zgodnie z wytycznymi programu rządowego "Mosty dla Regionów" przekaże 1,2 mln zł.Całość inwestycji ma kosztować ponad 90 mln zł, a dofinansowanie rządowe wynosi do 80%. Pozostałe 20% to wkład samorządów (9% - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, 9% - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, 0,5% - Powiat Sokołowski, 0,5% - Powiat Siemiatycki, 0,5% - Gmina Jabłonna Lacka, 0,5% - Gmina Perlejewo).

W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Europoseł Karol Karski, Poseł RP Krzysztof Jurgiel, Starosta Siemiatycki Jan Zalewski, Wicestarosta Siemiatycki Marek Bobel, członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz oraz Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki. Powiat Sokołowski oraz Gminę Jabłonna Lacka reprezentował Wójt Wiesław Michalczuk.

Uczestniczący w spotkaniu europoseł Karol Karski odczytał i przekazał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników spotkania oraz Mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego i Sokołowskiego.
 

Oprac. Katarzyna Dybowska
Fot. Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe