17
2020
2011-12-09

Nowa odsłona Klubu Literackiego „Erato”


Autor „Krzyku w niebiosa”, jak czytamy we wstępie książki, to emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły w Rogowie i Wyrozębach, działacz społeczny i sportowy, obecnie związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Repkach i wydawcą tomiku Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Repkowskiej. „Jest to przykład pięknej poezji osobistej wyrażającej miłość podmiotu lirycznego do przyrody, ale również wędrówka odbiorcy z autorem po bardzo subtelnych poziomach uczuć do Niej”- stwierdza autorka wstępu, pani Teresa Górska. Wierszy w tomiku jest kilkadziesiąt, podzielonych na filozoficzne „Uważnym ku rozwadze”, lirykę miłosną „Tym , których kocham…” i utwory o przyrodzie.

Imprezę rozpoczęła Monika Prokopczuk, wykonując przy akompaniamencie pana Marka Kołodziejskiego piosenkę Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Następnie Dyrektor Biblioteki pani Hanna Lecyk przedstawiła historię Klubu „Erato”, powstałego w 1993 roku z inicjatywy pana Marka Kołodziejskiego, który był jego kierownikiem do 2001 roku. Od 2002 roku działalnością Klubu kierowała pani Wiesława Kwiek. Teraz po rocznej przerwie Klub wznowił działalność pod kierownictwem założyciela. Po  tym wprowadzeniu, kilka zdań o sobie i swojej poezji powiedział pan Henryk Rymuza, podziękował tym, którzy przyczynili się do powstania książki. Zaprezentował również swój  wiersz „Sen cudowny” i odpowiadal na pytania zgromadzonych. Później był już czas dla innych interpretatorów - pana Michała Protasiewicza, pana Marka Kołodziejskiego i gimnazjalistów ze Sterdyni. Młodzież z tej miejscowości pracująca pod kierunkiem twórcy Klubu „Erato” wykonała również kilka piosenek, które tematyką bądź nastrojem współgrały z wierszami z tomiku. 

Jak na każdym spotkaniu tego typu, nie mogło zabraknąć sympatycznego występu pani Danuty Kalinowskiej, która własny  wiersz „Wyznania” zadedykowała „koledze po fachu i po piórze”. Na zakończenie dyrektor Hanna Lecyk Lecyk przeczytała jeden z wierszy bohatera spotkania, zachęcając do lektury całego tomiku i zapraszając zebranych na kolejne imprezy czytelnicze. Nasza gazeta będzie o nich z pewnością informować.

W niedziele 4 grudnia promocja debiutanckiego tomiku poezji Henryka Rymuzy odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Repkach. Tutaj autor również odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników wieczoru z poezja. Mówił, że pisać zaczął we wczesnej młodości, ale niestety wiersze wrzucał do pieca lub do szuflady. W następnych latach obowiązki rodzinne, praca zawodowa, aktywność społeczna pochłaniały go tak bardzo, że nie znajdował czasu na literaturę. Każdą wolną chwilę poświęcał drugiej pasji swojego życia- działalności sportowej. Do literatury powrócił po przejściu na emeryturę.

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Repkowskiej, a wiersze nowego poety recytowała pani Barbara Flazńska, pan Michał Protasiewicz i pan Marek Kołodziejski. Poza tym miłośnicy poezji mogli posłuchać ballad Bułata Okudżawy, aranżacji muzycznych Marka Kołodziejskiego do tekstów poetyckich Ildefonsa Gałczyńskiego, a także do utworu  Henryka Rymuzy. Spotkania uświetniły występy młodzieży z Repek. Ten jesienny wieczór  poezji również przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze.

Tomik ‘krzyk w niebiosa” został wydany  przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego..

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe